Předlohu sepsali ministři práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v reakci na protest části lékařů, kteří kvůli zdvojnásobení možných přesčasů své smlouvy o přesčasové práci vypověděli. Lékaři žádali vedle úpravy zákoníku práce zvýšení základní mzdy až na trojnásobek průměrné mzdy. Zástupci zdravotníků, vlády a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nakonec podepsali dohodu s cílem protest ukončit. VZP má poslat příští rok nemocnicím 9,8 miliardy Kč navíc na růst výdělků.

Zdravotníci v nemocnicích či v záchranné službě budou moci podle novely pracovat nepřetržitě až 24 hodin, pokud to umožní kolektivní smlouva či vnitřní předpis v zařízení. Se zdravotníkem bude muset zařízení uzavřít dohodu o takových službách písemně, a to nejvýš na rok. V prvních třech měsících ji bude možné okamžitě zrušit.

Vláda podepsala dohodu s lékaři. Končí tak spory kvůli přesčasům:

Tisková konference k podpisu dohody mezi ministerstvem zdravotnictví, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), Českou lékařskou komorou (ČLK), Lékařským odborovým klubem - Svazem českých lékařů (LOK-SČL) a Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče ČR
Vláda i lékaři podepsali dohodu. Nešlo jen o platy, ale i podmínky, uvedl Fiala

Zdravotníka nebude možné k podpisu dohody nutit či „vystavit jakékoliv újmě“, pokud ji odmítne.

Směna bude moci podle předlohy trvat nejvýše 12 hodin, na ni naváže případně přesčasová práce. Novela upravuje také odpočinek. Pokud by zdravotník pracoval 24 hodin, musel by pak mít nejméně 22 hodin volna.

Díky možnosti 24hodinových služeb se podle důvodové zprávy soustředí práce do menšího počtu dnů než u běžných směn s přesčasy a rozšíří se nahromaděný čas na odpočinek. Podle předkladatelů se tím podaří lépe slaďovat zaměstnání se soukromím a zajistí se nepřetržitý provoz.

Protesty lékařů vyvolala část novely zákoníku účinná od října, která umožnila zdvojnásobení ročního objemu dobrovolných přesčasů zdravotníků na 832 hodin. Ustanovení mělo původně platit do konce roku 2028.

Jak skutečně vypadají dny v nemocnicích. Přečtěte si text:

Přesčasová práce lékařů se drží mezi hlavními tématy posledních měsíců. Deník zmapoval pracovní dny doktorů v nemocnicích, na ambulancích či na záchrance
Příběhy lékařů. Jak skutečně vypadají dny v nemocnici, ambulanci, na záchrance

Někteří zákonodárci v debatách uváděli, že nynější novela přináší jen dočasné řešení lékařské práce. Lékaři podle nich vyčerpají roční limit přesčasových hodin už do poloviny příštího roku.

Senát v souvislosti s tím vyzval ministerstvo zdravotnictví a vládu k systémových reformám. Mají vést podle usnesení k většímu důrazu na péči obyvatel o vlastní zdraví a k udržitelnosti zdravotního systému.