Podle Dostála jsou projekty založeny na spolupráci s vědci z předních českých institucí a univerzit, stejně jako na kooperaci se zahraničními organizacemi a projekty. "Především díky tomu se zmínka o milovické rezervaci nyní dostala do tak prestižního titulu, jakým je magazín Science," řekl Dostál. Pro tuzemské vědce, kteří se na projektu podílejí, je to podle něj symbolický vánoční dárek.

"Zmínka v Science je jasná známka toho, že o nás zahraničí nejen ví, ale bere nás vážně," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Společnost Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Výzkumného ústavu živočišné výroby, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a z dalších odborných institucí.

Zkušenosti ze zahraničí

Praktické zkušenosti čeští vědci získávají také od zahraničních partnerů, kteří uskutečnili podobné projekty. "Bereme si příklad z dobré praxe tam, kde začali s údržbou krajiny pomocí velkých kopytníků dříve než my a učíme se i z omylů jiných. To se nyní ukázalo jako velké plus," dodal Miloslav Jirků.

Milovická stáda zubrů a divokých koní jsou součástí oficiálních záchranných chovů, pratuři jsou součástí mezinárodního programu zpětného šlechtění plemene, které bude vyhubeného pratura věrně napodobovat.

Zmínky o projektu se objevily také v jiných zahraničních médiích, například New York Times, Washington Post, BBC, Die Welt, Focus, Libération a řadě dalších po celém světě.