Reagoval tím na skutečnost, že při společném jednání, vyžadujícím jednomyslnost, Maďarsko nepodpořilo poskytnutí 18 miliard eur (asi 440 miliard korun) Ukrajině. „Jednání nejsou jednoduchá, to nebudu tajit. Maďarsko to spojuje i s jinými otázkami, týkajícími se financování ze strany Evropské unie,“ řekl.

Kvůli nedořešeným potížím s rozdělováním veřejných peněz totiž Evropská komise minulý týden navrhla zmrazit Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (asi 183 miliard korun) z evropských strukturálních fondů.

Fiala dodal, že maďarský premiér Viktor Orbán na nedávném jednání zemí V4 deklaroval, že Maďaři nemají problém s podporou Ukrajiny. A jsou připraveni jí nějakou stanovenou částkou poskytnout. „Mají ale problém s technickým formátem, v jakém by se to provádělo,“ upřesnil český premiér.

Je podle něj dlouhodobě jasné, že maďarská vláda vyjadřuje v řadě prohlášení i kroků odlišné pozice než jiné členské státy. Úkolem České republiky, která předsedá Evropské unii, je proto vzít postoj Maďarska na vědomí.

„Co ale pokládám za důležité, je výsledek, kdy při závěrečném rozhodování na unijní půdě dojde ke shodě i s hlasem Maďarska. Toho chceme dosáhnout i ve věci osmnácti miliard eur pro Ukrajinu,“ řekl.

Záznam debaty s premiérem Fialou si můžete pustit zde:

Potřebuje Česko nyní nakoupit supermoderní stíhačky F-35 za padesát miliard? | Video: Deník

Plánovaný převrat v Německu

Fiala v debatě reagoval též na pokus o puč proti německé vládě a parlamentu, který odhalila tamní policie.

Vést ho měly ozbrojené složky pod velením důstojníka elitního komanda německé armády. „Je to pro mě neuvěřitelná zpráva. Do jisté míry odráží i obtíže, jimiž prochází celá Evropa a které u části společnosti vedou k určité radikalizaci,“ řekl.

Pozitivní podle něj, že pokus o státní převrat byl včas odhalen a německý stát je schopen se účinně bránit. „I v České republice vidíme určité radikální skupiny. Nicméně signály, že by hrozilo něco takového, nemáme,“ dodal.