„Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury,“ tlumočil Zemanovo rozhodnutí jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident očekává od šéfa ČSSD Jana Hamáčka návrh „na jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady“. 

Hradčany Praha. Ilustrační foto.
Boj o Hrad se rozbíhá. Kdo nahradí Zemana?

Toho se ale hlava státu nedočká. Hamáček z dovolené vzkázal, že na Šmardovi trvá a předpokládá, že premiér Andrej Babiš svůj návrh na jeho jmenování na Hradě prosadí. Ustoupit nehodlá i proto, že podle jeho názoru „prezident nemá co hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra“. Zopakoval, že pokud by si ČSSD nemohla vybrat své ministry, koaliční projekt by ztratil smysl.

Babiš vyčkává

Předseda vlády Babiš Deníku z Francie napsal, že bere prezidentovo prohlášení na vědomí. „Budu čekat na vyjádření předsedy ČSSD Hamáčka a následně situaci řešit příští týden po návratu z dovolené,“ upřesnil.
Stanoviska funkcionářů sociální demokracie jsou ale poměrně jednoznačná. Michal Šmarda sdělil, že jeho „důvěra v koaliční projekt je otřesena“. Připomněl i existující neshody kolem rozpočtu. Statutární místopředseda strany Roman Onderka uvedl, že pokud premiér nepodá na prezidenta kompetenční žalobu, měli by ministři za ČSSD podat demisi. 

Historik Milan Bárta
Historik Milan Bárta: 21. srpen 1969 zničil generaci pražského jara

Předsednictvo sociální demokracie přitom začátkem léta dalo Hamáčkovi mandát, aby v případě potřeby zavelel k odchodu z vlády. Potíž je, že v koaliční smlouvě se hovoří o demisi pěti ministrů a ČSSD už má pouze čtyři. Jen v případě plného počtu by totiž podle dohody měli poté rezignovat i členové kabinetu za hnutí ANO. V tom případě by prezident jmenoval novou vládu, která by musela požádat sněmovnu o důvěru. V jejím čele by nepochybně znovu stanul Andrej Babiš. 

Doplněný kabinet?

Pokud ale ministři za ANO demisi nepodají, premiér může vládu jen doplnit o nová jména. Šlo by o rekonstruovaný kabinet, který by před poslance s žádostí o důvěru předstupovat nemusel. 
Avšak i kdyby tuto proceduru Babiš chtěl podstoupit, nemusel by být bez šancí. Členové klubu ČSSD Jaroslav Foldyna, Antonín Staněk a Jiří Běhounek by pravděpodobně menšinovou jednobarevnou vládu podpořili, zvláště kdyby v ní zasedli Miroslav Toman a Jan Kohout. Hlasy by mohla získat i od dvou zástupců Trikolóry a tří bývalých poslanců SPD. To by s 15 členy KSČM a 78 ANO potřebných 101 zajistilo.