Co vše najdete v záznamu z debaty Deníku s prezidentem Petrem Pavlem:
* možný vstup Ukrajiny do NATO
* decentralizace státní správy 
* jmenování nástupce Pavla Rychetského
* budoucí role první dámy Evy Pavlové

Ukrajina měla od summitu NATO ve Vilniusu velká očekávání. Ta se ale nenaplnila, protože žádnou časově označenou pozvánku do Aliance neobdržela. „Výsledky jsou dobré, ale kdybychom dostali pozvání, byly by ideální,“ komentoval závěry setkání jednatřiceti státníků prezident Volodymyr Zelenskyj.

Hlava českého státu Petr Pavel k tomu podotkla, že očekávání Kyjeva byla „pravděpodobně moc vysoká a neodrážela příliš realitu“. Zelenskyj přesto neodjížděl s prázdnou, neboť nebude muset plnit podmínky Akčního plánu členství a země G7 oznámily mezinárodní rámec, který Ukrajině otevírá cestu k dlouhodobým bezpečnostním zárukám. Do něj se bude moci zapojit i Česko, což se pravděpodobně stane.

Prezident Petr Pavel
Dary už evidujeme, kauza Mynář se opakovat nebude, řekl prezident Pavel

Představitelé aliančních států ovšem neustoupili ze základního stanoviska, že dokud se na ukrajinském území válčí, nelze o přijetí jednat.

Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) tato podmínka ovšem znamená, že Rusko bude konflikt prodlužovat za každou cenu. „Pokud generální tajemník Jens Stoltenberg uvedl, že NATO bude hájit každou píď území členských států, je otázka pevně daných hranic zcela zásadní,“ míní.

Není tedy vše kolem vstupu Ukrajiny do Aliance jen hra? I na to jsme se v páté prezidentské debatě Deníku zeptali Petra Pavla.