Celý proces je podle Petra Pavla protkán emocemi, protože k současnému stavu vedla řada nesprávných rozhodnutí. „Není podstatné, kdo co zavinil, ale v jakém stavu jsme teď,“ řekl. Nevidí v tomto směru žádná dobrá řešení. Jen více a méně špatná. „Jakékoli rozhodnutí se dotkne velké skupiny lidí,“ uvedl.

Prezident Petr Pavel slíbil podepsat kontroverzní zákon o valorizaci důchodů. Přinášíme přehled, co to bude znamenat. Ilustrační foto.
Valorizace důchodů přehledně: Pavel podepíše. Co to znamená a jak se změní penze

Moderátorka Kateřina Perknerová upozornila, že mnozí ekonomové navrhují ihned změnit valorizační systém, kdežto někteří ústavní právníci varují před tím, že pokud prezident novelu zákona podepíše, může ji shodit Ústavní soud. Pavel reagoval, že při rozhodování vezme v potaz ústavně právní, ekonomická i lidská kritéria. Považuje totiž za podstatné i to, jak rozhodnutí ovlivní důvěru lidí ve státní instituce.

Platy politiků?

V souvislosti se snížením valorizace důchodů, které v červnu seniorům vzrostou místo o 1 770 jen o 760 korun, řekl i to, že považuje za mimořádně nešťastné rozhodnutí nezmrazit platy politiků. „V rozpočtu je to kapka v moři, ale je to silný příklad solidarity s vlastními občany,“ uvedl.

Na záznam první debaty s prezidentem Petrem Pavlem se můžete podívat zde:

Zdroj: Deník

Sám hodlá ze svého platu, který činí 341 tisíc plus 317 tisíc korun náhrady, přispívat lidem, jimž chybí prostředky k důstojnému životu a nemohou si sami pomoci.

„Tak vysoký plat se ženou rozhodně nepotřebujeme k životu,“ zdůvodnil. Dodal, že nemohou pomoci všem, ale s první dámou Evou Pavlovou budou vždy vybírat, kdo podporu potřebuje.

Prezident Petr Pavel
U spalovacích motorů si neřežme větev pod zadkem, řekl prezident Petr Pavel

Jak uvedl, problém se netýká jen důchodců, přičemž ani oni nejsou homogenní skupinou, jelikož jsou v ní sociální rozdíly. V ohrožení jsou i samoživitelé a další skupiny lidí. Pavel podle svých slov přemýšlí i nad tím, jaké dopady bude mít rozhodnutí na státní rozpočty příštích let a na výpočet budoucích důchodů dalších generací.