„Prezident Zeman má určitou historii výroků týkajících se Arabů a muslimského světa, takže poslední případ nemůžeme vydávat za pouhý omyl," uvedl pro Lidové noviny ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zeman už stačil tento týden naštvat Organizaci islámské spolupráce, která požadovala omluvu za slova, která prezident pronesl koncem května při oslavě izraelského dne nezávislosti. Tehdy zmínil nedávný únos dvou set nigerijských křesťanských dívek 
a atentát v židovském muzeu v Bruselu. „Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývají ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají," řekl tehdy Zeman.

Prezident po svém mluvčím Jiřím Ovčáčkovi vzápětí při návštěvě severních Čech vzkázal, že se omlouvat nebude. Nynější napětí mezi Českem a Saúdskou Arábií přitom jeho postoj nezmění. „Pan prezident se k této otázce jasně vyjádřil během návštěvy Libereckého kraje," uvedl Ovčáček.

Obchodní sankce

Nynější situaci chce v nejbližší době žehlit právě ministr zahraničí, když míní jednat s arabskými velvyslanci. Obává se přitom, že by Saúdská Arábie mohla na Zemanovy výroky reagovat i obchodními sankcemi.

Český vývoz do arabského království roste. Stoupá i dovoz ze Saúdské Arábie do Česka, který však představuje podle Českého statistického úřadu jen necelou desetinu našeho vývozu. Analytik Jan Kužvart z Asociace pro mezinárodní otázky si proto myslí, že by případné sankce Saúdy příliš nebolely. „Saúdská Arábie se snaží profilovat jako ochránce sunnitského islámu. Když už to má tedy někdo udělat, tak oni," doplnil.

Démonizování výroků

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes ovšem odmítl, že by Saúdská Arábie hrozila nějakými sankcemi. „Výrok prezidenta by neměl být zbytečně démonizován a zveličován," uvedl premiér. Podle něho ministr Zaorálek jednal v Aténách se zástupci Ligy arabských států a nikdo z nich prý téma protiislámských výroků prezidenta Zemana nezmínil.

Prezidenta dnes hájil šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. „Výroky prezidenta se netýkaly islámu, ale islámského fundamentalismu. Ten je nebezpečný jak pro Českou republiku, tak pro Saúdskou Arábii," řekl.

Nicméně expert pro zahraniční politiku Strany zelených Šádí Shanaáh nepovažuje prezidentovy výroky za nebezpečné proto, že by se radikálové mohli naštvat, ale kvůli něčemu jinému. „Hlavně a především proto, že pokládají rovnítko mezi nacisty a muslimy, že nerozlišují mezi extremistickými islamisty 
a muslimy, že otevřeně uráží 1,5 miliardy lidí na této planetě. Je to věc elementární lidské slušnosti," dodal.

Co také řekl prezident Miloš Zeman