„Vím, že Sněmovna může moje veto přehlasovat, ale chtěl bych vám sdělit, že po poradě s právníky v takovém případě podám ústavní stížnost, protože paragraf 174 (o politických náměstcích) nijak nesouvisí se služebním zákonem," prohlásil Zeman. Zmíněné ustanovení pokládá za takzvaný přílepek, který už Ústavní soud jednou odmítl.

Současný návrh uvádí, že každý ministr by mohl mít nejvýše dva politické náměstky. Jediným důvodem pro jejich existenci by byl podle Zemana boj proti nezaměstnanosti, neboť by se tím vytvořilo zhruba 30 dobře placených pracovních míst, nevyžadujících pracovní zátěž. Těmito náměstky by ale podle prezidenta byli loajální zasloužilí straničtí funkcionáři, které potřebují zaměstnat strany, jejichž volební výsledky nebyly zcela uspokojivé. „Je mnoho slimáčků a málo kapustičky," použil Zeman úsloví.

Kritika způsobu výběru tájemníků

„Politická šlechta, která se tímto způsobem vytvoří, uspokojí zhrzené ambice těch, kdo se nedostali na funkce odborné," uvedl také na adresu politických náměstků Zeman. Podle něj sebekritičtí ministři nebudou chtít „aktivního blbce v politice, který by řídil nějakou sekci a způsobil tam daleko větší katastrofu, než kdyby ten blbec nic nedělal". Tito lidé by pak podle prezidenta byli politickými náměstky. V tomto duchu ale hrozí nebezpečí tlaku na vytvoření míst politických sekčních šéfů, míní prezident.

Zeman kritizoval i způsob, jakým by měli být vybíráni státní tajemníci a odborní náměstci. Budou podle něj pod politickým vlivem. Prezident poukázal na to, že státní tajemníky na ministerstvech by schvalovala vláda na návrh ministra. Podobně odborné náměstky by měla vybírat čtyřčlenná komise, jejíž členy jmenuje ministr a státní tajemník. „Hle, jak nádherná depolitizace státní správy," pronesl se zjevnou ironií.

Politická šlechta

„Jsem přesvědčen, že navrhovaný zákon nejenže není depolitizací státní správy, ale je naopak její zesílenou politizací," řekl prezident. Vláda podle něho nesplnila slib ze svého prohlášení a z koaliční smlouvy. Zeman rovněž ve zhruba čtyřicetiminutovém projevu označil za diletantské prosazování původního návrhu, který připravil ministr a jeho soupeř z prezidentských voleb Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle Zemana to byla „sólistická akce", neboť ministr si pro ni nevyjednal podporu ani v koalici.

Původní znění zákona mohlo podle Zemana vést k „zabetonování úřednické šlechty", nyní ale hrozí „zabetonování politické šlechty". Prezident proto vyzval Sněmovnu, aby i při schvalování služebního zákona byla skutečnou dílnou, ne jen „balírnou".

Současná předloha vzešla z dohody vládní koalice s pravicovou opozicí. Sněmovna by dnes měla poslat normu s touto úpravou do závěrečného schvalování, jež by se mělo uskutečnit v půlce přespříštího týdne. Ve sněmovním systému se již objevila řada dalších pozměňovacích návrhů.

Nejnovější verze návrhu předpokládá, že většinu pravomocí generálního ředitelství státní služby převezme ministerstvo vnitra, kde vznikne zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu. Novela přináší i další změny. Státní správa by se například měla více otevřít i pro lidi z jiných sfér, což byl taky jeden z požadavků pravice.