Prezident Miloš Zeman by měl pověřit sestavováním kabinetu jiného politika i podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa i šéfa Pirátů Ivana Bartoše nelze vyloučit předčasné volby.

"Ukončeme toto divadlo a vraťme se k normálním pravidlům parlamentní demokracie," uvedl Fiala. Babiš podle něj buď není skutečně schopen sestavit vládu podle pravidel parlamentní demokracie, nebo, a to považuje lídr ODS za pravděpodobnější, vodí za nos veřejnost i Zemana, protože mu o žádnou jinou než jeho jednobarevnou vládu ani nejde.

"Ztratili jsme téměř šest měsíců, kdy se předseda ANO snažil přesvědčit veřejnost, že takovýto stav je normální a že si na to máme zvyknout. Ale toto normální ve skutečnosti není," míní.

Podle Kalouska není zásadní překážkou pro dosažení vlády s důvěrou povolební pat, ale osoba Andrej Babiš. "Prezident s minimální odpovědností k ústavě a svojí zemi by teď pověřil druhým pokusem jiného politika. Co udělá ten náš, to ví jen on. Možná ještě (ruský ministr zahraničí Sergej) Lavrov," uvedl Kalousek, který Zemana dlouhodobě kritizuje za tíhnutí k Rusku.

"Babiš vyhrál volby, avšak prokázal v jednání naprostou neschopnost a neochotu ke kompromisu," uvedl ve stanovisku předseda Pirátů. Na tahu je podle něj Zeman. Předčasné volby by přicházely v úvahu, pokud by hrozila dlouhodobá vláda bez důvěry nebo nějaká úřednická vláda navržená Zemanem. "Tak bychom asi nutných 120 hlasů na rozpuštění Sněmovny hledali," uvedl Bartoš.

Filip před dnešním jednáním výkonného výboru KSČM uvedl, že nelze vyloučit předčasné volby, na které jsou komunisté připraveni. Záležet podle něj bude také na výsledku sobotního sjezdu ČSSD v Hradci Králové.

Místopředsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Radima Fialu kvůli přístupu ČSSD krach jednání nepřekvapil.

"Strana se sedmi procenty chce pět ministerstev, to je asi třetina. Je to naprosto drzá snaha popřít výsledek voleb. Kde jsou 'obránci demokracie', kde jsou studentské stávky a revoluční vystoupení uměleckých celebrit. Nyní mlčí a za ohrožení demokracie budou považovat právě to, že zatím tento podvod na voliče nevyšel," napsal Fiala na facebooku.

Lídři ČSSD Hamáček a Jiří Zimola ve čtvrtek večer po zhruba dvouhodinovém jednání s vyjednavači ANO uvedli, že se sociální demokraté rozhodli zůstat v opozici, protože ANO odmítlo všechny varianty vládnutí bez trestně stíhaného Babiše. Dnes odpoledne proto navrhnou ukončit jednání s ANO širšímu vedení ČSSD.

Zeman krach nekomentoval, chce mluvit s Babišem
Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.Zeman sdělí stanovisko k sestavování vlády nejdřív premiérovi v demisi Babišovi. Na twitteru to dnes oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Své stanovisko k aktuálnímu politickému dění pan prezident nejdříve sdělí panu premiérovi," napsal Ovčáček. 

Babiš o setkání se Zemanem mluvil ve čtvrtek večer po krachu jednání s ČSSD. Termín případné schůzky zatím Hrad ani hnutí ANO neoznámily.

Zeman byl od středy na Slovensku na své první zahraniční návštěvě. Těsně před odjezdem se setkal s lídry ČSSD Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou a bavili se o posunu v jednáních o vládní koalici sociálních demokratů a ANO.