Hrad poprvé oznámil plánované setkání prezidentů v Bílém domě loni v prosinci.

Hradní kancléř Vratislav Mynář i velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček následně mluvili ohledně schůzky obou státníků o druhé polovině dubna. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zase zmínil pro server info.cz květnový termín.

Ke schůzce ale zatím nedošlo. I proto dostal Miloš Zeman dopis s omluvou. „Donald Trump mi poslal dopis, ve kterém se omlouvá za posunutí termínu naší schůzky. Vzal jsem tento dopis na vědomí," citoval českého prezidenta server České televize. „Nyní je na schopnostech Hynka Kmoníčka jako našeho velvyslance, kdy se schůzka uskuteční," dodal Zeman.

Jako první z prezidentů ze zemí střední a východní Evropy se s Trumpem sejde rumunský prezident Klaus Iohannis.

Zeman byl nadšený z výsledků amerických prezidentských voleb, ve kterých zvítězil právě Trump. Po jeho zvolení mu zasla gratulační telegram, ve kterém ho pozval na návštěvu do České republiky.

Projev Miloše Zemana na česko-vietnamském obchodním fóru

Zdravotní stav? Totožný s výkyvy

Český prezident se také vyjádřil ke spekulacím o svém zdravotnímu stavu. S malými výkyvy je prý totožný po celou dobu jeho působení na Pražském hradě. 

Rozdíl vidí pouze v tom, že se před prezidentskými volbami hledají důvody pro a proti kandidátům. On sám poukázal pouze na fakt, že špatně chodí. "To je sice nemilé. Ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem," řekl Zeman.