"ČR bude nadále prosazovat takovou změnu pravidel Společného evropského azylového systému, která zamezí zneužívání azylových pravidel pro nelegální vstup do Evropy a umožní systém zachovat pro ty, kteří ochranu opravdu potřebují," uvedli premiér, prezident, šéf Poslanecké sněmovny a ministři zahraničí a obrany v prohlášení.

Česko by mělo pokračovat ve výraznější, proaktivní a pružnější reakci na zahraničněpolitické hrozby, jako je nelegální migrace a terorismus, dodali.

Politici opustili Hrad po necelých dvou hodinách bez toho, aby schůzku okomentovali. Odjezd jejich limuzín doprovázelo skandování zhruba patnáctky demonstrantů, kteří se sešli na Hradě kvůli nesouhlasu se zahraniční politikou prezidenta. Miloš Zeman podle nich směřuje Česko k vystoupení z NATO a Evropské unie.

Význam Česka v NATO

Ústavní činitelé v prohlášení uvedli, že se věnovali také protiruským sankcím, přípravě strategického dialogu s Izraelem či koordinaci zahraničních cest pro zbytek roku. Potvrdili také význam členství Česka v NATO. "Ústavní činitelé podpořili příspěvek ČR k zajištění obrany NATO i k šíření stability v jejím sousedství jak svou posílenou účastí v aliančních misích a operacích (…), tak pokračováním podpory partnerských zemí," stojí v dokumentu.

Politici se věnovali i tématu obchodních sporů mezi USA a Čínou či Evropskou unií. "Shodli se, že pro otevřenou ekonomiku závislou na exportu jako ČR, je důležité, aby byl zachován liberální obchod a autorita Světové obchodní organizace," uvádí prohlášení. ČR by se měla snažit aktivně podporovat liberalizaci a dodržování mezinárodních pravidel obchodu, ale také dále diverzifikovat export.

Ve vztahu k odchodu Británie z EU vyjádřili ústavní činitelé zájem na zachování co možná nejužšího vztahu mezi EU a Spojeným královstvím. V jednáních o brexitu Česko podporuje společné pozice 27 unijních zemí. "Prioritami bylo a zůstává zachování vnitřního trhu EU a udržení nedělitelnosti jeho čtyř svobod," uvádí dokument.