Schůzka se podle Havlíčka nesla v přátelském duchu. "Pana prezidenta jsem seznámil se svými prioritami, které bych chtěl jako budoucí ministr průmyslu a obchodu v úřadu prosazovat," řekl novinářům.

Havlíček své priority představil už v pátek. Dnes zopakoval, že za ně považuje dokončení schvalování zákona o elektrických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu nebo novely zákona o České obchodní inspekci.

Čtěte také: Úkoly pro ministra Havlíčka: zlevnit volání a řešit OKD


Kromě schvalování zákonů chce také řešit situaci v OKD nebo problém s tureckou elektrárnou Yunus Emre společnosti Adularya. Na její stavbu poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a hrozí to, že kvůli problémům se spuštěním elektrárny by Česko mohlo o investici za víc než deset miliard korun přijít.

Nového ministra čeká také výběr kandidátů nově zřízené rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Dnes potvrdil, že dodrží termín navržení členů rady na přelomu května a června, o kterém mluvil už jeho předchůdce Jan Mládek (ČSSD).

Rada ERÚ začne fungovat od 1. srpna, kdy končí mandát současné předsedkyni úřadu Aleně Vitáskové. Členy a jejího předsedu má nově jmenovat a odvolávat vláda právě na návrh ministra průmyslu a obchodu. Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté. Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden bude jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.

Vitásková dříve novou podobu řízení ERÚ několikrát kritizovala. Upozornila na to, že může dojít k politizaci instituce, předseda rady se totiž podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu.

Místo ministra průmyslu a obchodu se uvolnilo po odvolání Mládka ke konci února. Resort od té doby dočasně řídí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Čtěte také: Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf