O Zemanově cestě se v posledních dnech mluvilo především kvůli české vnitropolitické krizi. Prezident se totiž chce zabývat odvoláním ministra financí Andreje Babiše (ANO) až po svém návratu. Z Číny přiletí v noci na 18. května. Podle řady politiků to je pozdě a krizi by měl řešit dříve.

Ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec hovoří s novináři po setkání s prezidentem republiky Milošem Zemanem 10. května v Liberci.
Mimořádné jednání v Liberci: Zeman rozhodne až po návratu z Číny

Původně mělo být v prezidentské delegaci šest ministrů, tři sociálnědemokratičtí zástupci včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ale účast zrušili. Zdůvodnili to právě vnitropolitickou situací. Do Číny místo nich letí jejich náměstci. Proti cestě se postavili lidovci.

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k údajnému zneužívání médií proběhla 10. května v Praze. Babiš, Sobotka
Sněmovna: Babiš veřejně lhal, Zeman by měl dodržovat ústavu

Do Číny Zemana doprovodí sociálnědemokratický ministr průmyslu Jiří Havlíček, ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO). V delegaci bude také několik desítek podnikatelů. Prezident před časem řekl, že mezi nimi bude i nejbohatší Čech Petr Kellner. Českou delegaci do Číny přepraví dva vládní letouny. Kromě Pekingu Zeman zavítá také do Nan-ťingu a do Šanghaje.