Takzvaných osm statečných, kteří v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě demonstrovali proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, navrhl na státní vyznamenání Český rozhlas a tento týden jejich nominaci na Řád Tomáše Garrigua Masaryka schválila Poslanecká sněmovna.

Zeman se prý rozhodl ocenit Gorbaněvskou ještě před těmito návrhy. "Bohužel, bude to řád, který bude udělen in memoriam, což mě hluboce mrzí. Ale i řády im memoriam jsou regulérní ocenění," konstatoval Zeman. Gorbaněvská zemřela náhle loni v listopadu. Nedlouho předtím se s ní český prezident sešel a už při tomto setkání jí prý sdělil, že jí chce vyznamenání dát.

Kromě Gorbaněvské byli "osmi statečnými" Konstantin Babickij, Taťjana Bajevová, Larisa Bogorazová, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Viktor Fajnberg a Pavel Litvinov. Naživu jsou podle podkladů sněmovního organizačního výboru Bajevová, Dremljuga, Fajnberg a Litvinov.

O tom, zda řád udělí i sedmi zbývajícím kritikům okupace Československa, Zeman prý zatím "z technických důvodů nepřemýšlel". Upřesnil, že těmito technickými důvody je počet křesel pro oceněné ve Vladislavském sále Pražského hradu při předávacím ceremoniálu 28. října. Loni se podle něj do sálu vešlo 30 křesel. Letos od Sněmovny dostal 70 kandidátů a on sám má 20 dalších.

"Nechci ale, aby kvůli tak triviálnímu technickému detailu, jako je počet křesel, byl omezen počet lidí, kteří si to opravdu zaslouží," uvedl prezident a jako možné řešení zmínil postavení dvou řad křesel pro vyznamenané. "U těch zbývajících sedmi statečných tak bude nutné dořešit některé technické detaily," podotkl k případnému ocenění kolegů Gorbaněvské.