Nejvyšší správní soud vede Baxa od jeho založení v roce 2003. Funkční období mu vyprší v září. V minulosti vyjádřil svou obavu z příchodu "nějakého sekáče zvenčí".

"Rozebírali jsme personální situaci na Nejvyšším správním soudu v souvislosti s blížícím se ukončením funkčního období předsedy a místopředsedy k 1. říjnu. Pan prezident si je vědom svých kompetencí, mým úkolem bylo dát mu informace, aby se mohl dobře rozhodnout," řekl ČTK Baxa. Podle něj byl rozhovor obecný, padala ale i konkrétní jména. Žádné však neuvedl. "Když dáme stranou ty nejmladší soudce i ty soudce, kteří už před sebou nemají deset let, protože ta funkce je desetiletá, stále jde o okruh asi dvou desítek soudců," uvedl Baxa.

Předsedu i místopředsedu NSS jmenuje prezident s kontrasignací předsedy vlády. Nové funkcionáře musí zvolit z řad soudců tohoto soudu, kterých je přes 30. Za možné kandidáty média označila třeba místopředsedu Michala Mazance, který by však zvládl odsloužit jen tři roky, protože mu 70 let bude v roce 2021. Mezi další uchazeče média řadí advokáta Zdeňka Koudelku či místopředsedu Nejvyššího soudu Romana Fialu.

Lidové noviny na začátku května uvedly, že Baxa na jaře napsal Zemanovi dopis, ve kterém ho požádal o schůzku. Mluvit s ním chtěl o aktuálním stavu NSS nebo o jménech favoritů do vedení soudu. Průběh dnešní schůzky nechtěl Ovčáček komentovat.

Zemana požádali o schůzku také předseda ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Rychetský by chtěl s prezidentem mluvit o svém možném nástupci. V minulosti několikrát naznačil, že své desetileté funkční období pravděpodobně nedokončí. Původně chtěl skončit loni před polovinou svého mandátu, ve funkci se ale ještě rozhodl zůstat.

Letos v lednu před prezidentskými volbami předseda Ústavního soudu kritizoval Zemanovy spolupracovníky. Serveru iRozhlas.cz řekl, že pokud má z něčeho obavy, tak z "kohorty panošů", která je na Hradě kolem prezidenta. Zmínil to v souvislosti s nominací svého nástupce, za největšího favorita bývá označován předseda Nejvyššího správního soudu Baxa. K Rychetskému ale pronikly zprávy, že postoj k možné kandidatuře Baxy už není tak jednoznačný, jako byl před několika lety. "Nevylučuji, že mají svého koně," uvedl Rychetský v lednu.