„Před asi čtrnácti dny jsem vás vyzýval k dodržování vládních opatření proti koronaviru, ale také jsem apeloval na to, aby byli pokutováni ti, kdo tato opatření nedodržují, protože tím škodí sami sobě i druhým, řekl ve svém projevu prezident Miloš Zeman. 

Premiér Andrej Babiš na Vítkově.
Babiš doufá, že se lidé semknou jako na jaře. V projevu poděkoval lékařům

Zdůraznil, že smyslem svátku je podle něj oslava a díla těch, kteří jsou vyznamenání. „Je mi líto, že to nemohu udělat i dnes, a velice se omlouvám jak vyznamenaným, tak jejich rodinným příslušníkům, že na základě zpřísněných opatření vlády jsem byl nucen odsunout slavnost 28. října na příští rok," dodal Zeman.

Mezi vyznamenanými Prymula i Rychetský

Jména všech vyznamenaných jsou vyvěšena na webových stránkách Pražského hradu. Mezi vyznamenanými je například současný ministr zdravotnictví Roman Prymula, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, trenér Karel Brückner či herec Pavel Trávníček, in memoriam pak ocenění získali například generál Heliodor Píka, zpěvák Karel Gott či Petr Lang – muž, který při střelbě v ostravské nemocnici kryl vlastním tělem svou dceru.

Seznam vyznamenanýchZdroj: Deník

„Dějiny jsou tvořeny skutečně lidmi, kteří v životě něco dokázali. Zasadili strom, postavili dům, zplodili dítě. A nejsou to jenom desítky vyznamenaných na Pražském hradě, ve Vladislavském sále," prohlásil Zeman.

S domovnicí se nediskutuje

„Jsou to tisíce, desetitisíce, statisíce, miliony lidí, kteří svým způsobem mají za sebou úctyhodnou životní dráhu a mohou se ohlédnout za sebou a vidět, že tato dráha byla úspěšná," dodal s tím, že si vždy přál, aby i na krajské úrovni byly odměňovány další a další osobnosti formou Osobností kraje.

„Vím, že existují i lidé, kteří sami nic nedokázali, ale zato špiní práci těch druhých. Vzpomínám si na slova svého přítele Pavla Dostála, který říkal, s domovnicí se nediskutuje," dodal Zeman.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na návštěvě Česka
Čaputová popřála Zemanovi k státnímu svátku. Vyjádřila i solidaritu kvůli covidu

Podle svých slov si přeje, aby byl svátek 28. října svátek národní hrdosti. „Hrdosti, která je vytvářena všemi těmi, kdo pomáhají našemu národu k lepšímu životu. Přejme si, aby to byl svátek nás všech, a budu se těšit, že za jeden rok se opět setkáme ve Vladislavském sále Pražského hradu," dodal Zeman.

Celé znění projevu:

Česká republika si dnes připomíná výročí 102 let od chvíle, kdy bylo na sklonku první světové války vyhlášeno samostatné Československo. Státní svátek 28. října tradičně doprovázejí pietní a slavnostní akce, letos byla ale většina z nich zrušena kvůli epidemii nového koronaviru.

Vyvrcholením oslav státního svátku byl tradičně slavnostní večer na Pražském hradě, při kterém prezident udílí státní vyznamenání. I když Zeman chtěl původně ceremoniál i přes špatnou situaci kolem epidemie zachovat, rozhodl se nakonec na doporučení zástupců vlády svůj úmysl změnit.