Prezident bude mít tiskovou konferenci v pátek ve 13:00. Předsedu sociální demokracie a pravděpodobného šéfa budoucí vlády přijme o tři hodiny později. Předseda Senátu Milan Štěch po úterním obědě se Zemanem uvedl, že má hlava státu výhrady k více kandidátům na ministry vznikající vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Neznamená to však, že by Zeman některá jména do vlády nejmenoval, uvedl Štěch.

Počet nominantů, ke kterým má prezident výhrady, není podle šéfa horní komory Parlamentu vysoký. Jsou ale ze všech koaličních stran. V úvahách se opakovaně objevují jména kandidátů na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ČSSD), na ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), na ministra obrany Martina Stropnického (ANO) či na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Zemanovy výtky se prý týkají hlavně toho, jestli jsou navržení dostatečnými profesionály v oborech, kterým chtějí šéfovat.

Dá se očekávat, že Sobotka se Zemanem po páteční schůzce oznámí i termín dalších kroků vedoucích k ustanovení nové vlády. Prezident by mohl oznámit, kdy Sobotku jmenuje premiérem.