Zeman nemá nic proti tomu, aby se dnes situací kolem reorganizace zabýval sněmovní bezpečnostní výbor. Po konzultaci s předsedou dolní komory Parlamentu Janem Hamáčkem (ČSSD) se však domnívá, že vhodnějším a účinnějším řešením by bylo zřízení vyšetřovací komise. Z debaty také vyplynulo, že komise by mohla být zřízena už na nejbližší schůzi Sněmovny.

"Myslím si především, že řečeno fotbalovou terminologií je třeba dát míč na zem a zklidnit hru," řekl Zeman novinářům. Vedle odložení reformy z července na začátek srpna ocenil i to, že během této doby může policejní prezident Tomáš Tuhý zapracovat připomínky nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Uvítal také ujištění Tuhého, že živé kauzy zůstanou u současných vyšetřovatelů.

Zeman prohlásil, že je poslední, kdo by se chtěl vměšovat do konkrétní podoby reorganizace. Největší kontroverze a vládní roztržku způsobil plán na sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Někteří policisté ÚOOZ včetně šéfa Roberta Šlachty kvůli tomu odcházejí.

Policisté kolem Šlachty tvrdí, že reorganizace je účelová a jejím záměrem je poškodit ÚOOZ. O propojení policie na lidi z kriminálního prostředí a o okolnostech reorganizace chtějí dnes Šlachta a šéf ostravské ÚOOZ Jiří Komárek informovat sněmovní bezpečnostní výbor. "Nemám nic proti tomu, aby se výbor sešel, to záleží na něm, ale domnívám se, že vyšetřovací komise by byla vhodnějším a účinnějším řešením," uvedl Zeman.

Zproštění mlčenlivosti

Zeman nevidí důvod, proč by policisté a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, kteří chtějí s informacemi vystoupit, neměli být zproštěni mlčenlivosti. "Zasedání vyšetřovací komise je obvykle neveřejné, trochu mě zmátla nedávná úvaha, že zasedání výboru by mělo být veřejné, ale pak jsem se zase dozvěděl, že výbor změnil stanovisko," řekl. Máme-li se dobrat pravdy, nemůžeme zavírat ústa nikomu z aktérů diskuse, dodal.

Prezident také řekl, že věc má i politické pozadí. Při středeční schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a financí Andrejem Babišem (ANO) prý řekl, že není vhodné, aby kvůli tématu nastala destrukce vlády. Předčasné volby nepovažuje za nutné. "Kdyby se konaly při každé koaliční krizi, mohly by se konat téměř každý rok. Takže tyto dvě strany jsou odsouzeny k tomu spolupracovat ve vládě až do řádných voleb," řekl na adresu ČSSD a ANO.