Prezident Miloš Zeman chce v úterý předat předsedovi hnutí ANO, které zvítězilo ve sněmovních volbách, pověření k vyjednávání o sestavení vlády. Babiš se chce následně setkat s dalšími parlamentními stranami a mluvit s nimi o podpoře menšinové vládě. O vytvoření koalice se už Babiš s nikým bavit nechce. Vzhledem k postojům dalších stran to podle něj nemá smysl. Podle Babiše by byla menšinová vláda sestavena z dosavadních ministrů za ANO a z odborníků.

Jako pozitivní příklad jmenoval Zeman kabinet, který před lety osobně řídil. „Moje menšinová vláda udělala tři reformy – privatizovala banky, zprofesionalizovala armádu a zřídila krajskou samosprávu,“ prohlásil s tím, že s takovouto vládou dokázal být u moci celé čtyři roky. „Jaké reformy udělala Sobotkova vláda? Žádné, jen udržovala stav,“ neodpustil si rýpnutí do končícího premiéra. Stavu kdysi „své“ ČSSD se věnoval obšírněji.

Možnost, že by se strana ze zhruba sedmiprocentního výsledku vyšplhala na 32 procent, by nemusela být vyloučena. „Mně se to podařilo za pět let,“ uvedl. K nastartování sociálních demokratů by však bylo třeba nejprve vyměnit předsednictvo.

Zopakoval, že klidně jmenuje premiérem Andreje Babiše, navzdory jeho možnému trestnímu stíhání. Zeman vyloučil možnost, že by jeho stíhání tzv. abolicí zrušil.

Předsedou sněmovny by se měl podle prezidenta stát člověk z ANO.

Tři šance na sestavení vlády

Šéf hnutí ANO má podle prezidenta nyní tři šance na sestavení vlády. "Nebudu Andreji Babišovi v žádném případě překážet," uvedl prezident. 

Ten chce Babiše pověřit jmenováním vlády zítra po slavnostním obědě na zámku v Lánech. Je přesvědčen, že vláda bude sestavena do prezidentských voleb, které se uskuteční v lednu příštího roku. Otázkou však je, zda do té doby získá důvěru Poslanecké sněmovny. 

Zeman v pořadu uvedl také to, že odlišnosti v programech koaličních stran by se mohly vzájemně "vyrušit". To by pak znamenalo, jak míní, že by vláda neudělala nic. "To je nebezpečí, které u jednobarevné vlády nehrozí," dodal prezident. 

Menšinová vláda hnutí ANO nezískala podporu u dalších stran, jen předseda KSČM Vojtěch Filip dnes nevyloučil, že by ji jeho strana mohla podpořit.

Filip: Nemluvím o podpoře

Filip uvedl, že by ale musela nastat vážná situace, kdy by bylo Česko dlouhodobě bez vlády, a program vlády by musel KSČM vyhovovat. Plnou podporu takové vládě však Filip neslíbil. Předseda ANO Andrej Babiš chce v příštích dnech s ostatními stranami vyjednávat o podpoře menšinové vládě.

"Neříkám, že ji podpoříme. Mluvím zatím o toleranci," uvedl předseda KSČM, která ve volbách získala jen 15 mandátů. Hnutí ANO má jako vítěz voleb ve dvousetčlenné Sněmovně 78 poslanců. Ostatní strany zatím podporu Babišově menšinové vládě odmítají.

Možná tolerance ze strany komunistů bude podle Filipa záviset na aktuální politické situaci. "Může se stát tak vážná situace v České republice, kdy by dlouhodobé nevládnutí nebo neexistence státního rozpočtu donutily politické síly napříč politickým spektrem, aby už tady konečně nějaká vláda vznikla," řekl.

Podstatný bude také program vlády. "Je otázka, nakolik by nám vládní prohlášení konvenovalo, abychom třeba tu vládu tolerovali," doplnil.