Zeman k velvyslancům promluvil na jejich každoroční pražské poradě. V asi dvacetiminutovém projevu nejprve vyzdvihl úspěchy české zahraniční politiky. Sjednocení postojů českých politických představitelů podle něj vedlo k posílení pozice Česka v Evropské unii. To ale podle něj nemá vést k tomu, že ČR bude kývat na všechno, co EU přikáže. Jako příklad uvedl snahu o povinný podíl obnovitelné energie.

Jako úspěch označil i „nastoupení realistické a pragmatické politiky" vůči Číně. „Skončila naštěstí doba, kdy jsme moralizovali a radili ostatním a přitom jsme si nezametli před vlastním prahem," řekl Zeman.

Podobně by se podle něj mělo Česko chovat vůči zemím Střední Asie. „Měli bychom být tolerantnější k zemím, které nevyvážejí ideologii na bodácích," řekl. Podotkl, že české firmy mají například zájem o stavbu metra v Baku a česká diplomacie by jim v tom měla pomoct. V této souvislosti také velvyslancům zopakoval, že pevně věří, že se podaří, aby se ekonomická diplomacie stala aktivní součástí české politiky.

I méně radostné zprávy

Zeman pokračoval zmíněním „méně radostných" zpráv. Mezi nimi zdůraznil eskalaci konfliktu na Ukrajině a dění v některých arabských a islámských zemích. V souvislosti s Ukrajinou by podle něj mělo NATO podniknout preventivní akce, které by předešly ruské invazi na Ukrajinu. Jakou povahu by tyto preventivní kroky měly mít, Zeman nepřiblížil. Přivítal, že sankce proti Rusku jsou limitovány k polovině července příštího roku.

NATO by podle něj mělo zvolit vyváženou strategii, protože kromě konfliktu na Ukrajině hrozí Evropě nebezpečí v Islámském státě, který nedávno vyhlásil v části Iráku a Sýrii chalífát. I když podle Zemana prohlášení islámských představitelů o tom, že se chalífát brzy rozšíří až do Evropy, může někdo vnímat jako prohlášení blázna, stejně prý lidé vnímali Mein Kampf od Adolfa Hitlera.

Živná půda pro vznik teroristických buněk

Zeman řekl, že miliardy vložené do irácké a afghánské operace nevedly k zavedení demokratických hodnot v těchto zemích. „Poučení, které z toho vyplývá, by mělo být to, že bychom měli bojovat nikoli nasazením pozemních vojsk, ale aktivními selektivními operacemi proti teroristickým základnám, ať už jsou umístěny na jakémkoli území," řekl Zeman. Dít by se tak podle něj mělo i za pomoci bezpilotních letounů, takzvaných dronů.

Zdůraznil, že protivník je silný a odhodlaný a vytváří ve světě „zhroucené země", které jsou pak živnou půdou pro vznik teroristických buněk. Ty by podle něj mohly prosáknout i na území Evropy a České republiky. Za zhroucené země považuje Irák, Sýrii, Afghánistán, Mali nebo Středoafrickou republiku. Vyjádřil obavu, že brzy by mezi ně mohla patřit i Ukrajina.

V souvislosti se situací na Blízkém a Středním východě poznamenal, že by Česko mělo udržovat „jasnou proizraelskou linii".