Miloš Zeman svůj záměr vyznamenat oblíbeného písničkáře naznačil už v březnu při návštěvě Olomouckého kraje na náměstí ve Šternberku. „Jarka Nohavicu mám velice rád a aniž bych cokoliv naznačoval, protože jak se říká v Cimrmanovi, my nesmíme ani naznačovat, možná se s ním potkám 28. října,“ řekl tehdy.

Nyní se k vyznamenání Jaromíra Nohavici prezident poprvé vyjádřil veřejně.

Textař, zpěvák, básník, libretista a hlavně autor mnoha folkových hitů, z nichž mnohé zlidověly, působí na domácí hudební scéně přes 40 let. Psal texty například i pro Marii Rottrovou a Věru Špinarovou.

Jaromír Nohavica si mnoho příznivců získal už za totality, kdy se jeho písně šířily hlavně na amatérských nahrávkách. Hrál a zpíval vlastní písně i texty ruských básníků Bulata Okudžavy či Vladimíra Vysockého. První zásadní Nohavicovou deskou bylo album Darmoděj z roku 1988.

Popularita Jaromíra Nohavici nestála jen na chuti „zakázaného ovoce“ a také s ní nepadla. Písničkář si ji dokázal udržet, ba dokonce zmnohonásobit i po revoluci. Především proto, že nebyl autorem protestsongu, jeho písně vždy reflektovaly život a Nohavica se vždy uměl přiblížit publiku.

Stínem Nohavicovy hvězdné kariéry písničkáře bylo zveřejnění informací o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností v 80. letech. Nohavica své styky s StB připustil, vyloučil však, že by udával lidi. V tisku se psalo o tvrdém nátlaku na Nohavicu ze strany StB, která mu hrozila vězením za pobuřování.