Vznik konzilia inicioval ředitel ÚVN a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Podle serveru iDNES.cz by v devítičlenném týmu měli být odborníci na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha či lékař z oboru psychiatrie. Server zmínil chirurga motolské nemocnice Pavla Pafka a fyzioterapeuta Pavla Koláře. Informaci o Kolářově účasti má i ČTK, oba lékaři své členství potvrdili i serveru Seznam Zprávy. Tým lékařů by se měl sejít začátkem listopadu.

Miloš Zeman podepisuje svolání Sněmovny
Kvůli Zemanovi vznikne lékařské konzilium. Jeho členem bude i Zima

Kolář, který léčil pohybové problémy řady známých sportovců, byl členem také minulého Zemanova konzilia, které fungovalo v roce 2013. Působil rovněž ve skupině lékařů, kteří se starali o bývalého prezidenta Václava Havla. V tomto týmu působil také Pafko, který Havlovi úspěšně operoval rakovinu plic. Podle Pafka by členové konzilia měli dostat nejen potřebné zdravotní podklady a dokumenty, ale i možnost prohlédnout Zemana osobně. Serveru Seznam Zprávy Pafko řekl, že následně by konzilium mělo mluvit jedním hlasem.

Zemanova hospitalizace

Zeman je i nadále hospitalizován na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Lékařský tým, který o prezidenta pečuje, se podle nemocnice schází minimálně jednou denně. Specialisté ÚVN konzultují prezidentův stav s lékaři z dalších nemocnic.

V minulosti byl členem konzilia také náměstek ředitele Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát. Serveru iDNES.cz napsal, že tentokrát součástí týmu nebude. Účast podle serveru Seznam Zprávy odmítl Vlastimil Válek, který je kandidátem TOP 09 na ministra zdravotnictví.

Podle webu měl obavu, aby nebyly závěry lékařů zpochybňovány kvůli jeho možnému vládnímu angažmá. V týmu nebude ani přednosta kliniky hepatogastroenterologie IKEM a poslanec ANO Julius Špičák, napsal to ČTK. Špičák nedávno podle uniklé SMS zprávy informoval premiéra Andreje Babiše (ANO), že Zemana prohlédl specialista, který vyhodnotil, že jaterní onemocnění prezidenta není tak vážné, aby byla nutná transplantace jater.

Prezident Miloš Zeman odvolil v Lánech.
Zeman chce státní vyznamenání předat osobně. Ceremoniál se přesouvá na Nový rok

Zeman je i nadále hospitalizován na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Lékařský tým, který o prezidenta pečuje, se podle nemocnice schází minimálně jednou denně. Specialisté ÚVN konzultují prezidentův stav s lékaři z dalších nemocnic. Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o Zemanově schopnosti vykonávat úřad.