„Institut milosti nezpochybňuji, je součástí českého právního řádu. Mám názor, že prezident ale tento svůj krok vůbec neměl vysvětlovat, tím totiž zpochybnil sám sebe,“ říká senátor za obvod č. 12 a ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Milost, kterou udělil prezident Miloš Zeman šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, je podle Senátu nepřijatelná. Proto někteří senátoři zvažuji další žalobu na prezidenta. Jak se k této možnosti stavíte vy?
Udělení milosti je výsostné právo prezidenta republiky. Právní řád nenabízí žádné kroky v této věci. Zatím podle renomovaných ústavních odborníků zatím není nikdo, kdo by mohl napadat konkrétní milost prezidenta republiky konkrétní osobě. Milost byla udělena a nevidím cestu k tomu, jak by mohla být zpochybněna.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Prezident byl u milosti Balákovi ve střetu zájmů, říká Pavel Rychetský

Jinou věcí je možná ústavní žaloba na prezidenta, která může skončit až ukončením funkce prezidenta Zemana. Prezidentův přístup k zákonnosti by měl být příkladný, zde porušil své vlastní rozhodnutí č.378/2013 Sb. ze dne 29.11.2013 o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti, protože rozhodl bez návrhu Ministerstva spravedlnosti. Odborníci na ústavní právo budou zjišťovat, zda jsou pro žalobu splněné podmínky; zda lze prezidentovo počínání podřadit pod hrubé porušení Ústavy si nejsem t.č. jist. Milosti jsou na rozdíl od amnestie soudně nepřezkoumatelné, nicméně i v oblasti ústavního práva se názory možná budou vyvíjet. Trojnožka moci zákonodárné, výkonné a soudní by měla fungovat správně.

Další názor je rozšíření pravomoci milosti o podpis předsedy vlády. Je toto opatření vzhledem k nedávným událostem nutné?
Institut milosti nezpochybňuji, je součástí českého právního řádu. Mám názor, že prezident ale tento svůj krok vůbec neměl vysvětlovat, tím totiž zpochybnil sám sebe. Společným úkolem Senátu je kontrola vlády i ochrana zákonnosti. Současně probíhá válka na východ od nás, společnost je destabilizovaná - Senát má názor, že by neměl prezidenta vyzývat k odstoupení, to je věc demonstrací na ulici a sociálních sítí. Ústavní právníci musí prozkoumat možnosti ústavní. A odpověď na otázku kontrasignace premiéra: změnu české Ústavy honem řešit na základě jediné situace trochu popírá obecnost fungování zákonů, opět počkejme na vychladnutí hlav.