Dvě premiéry prožil během návštěvy okresu Louny prezident Miloš Zeman. Poprvé v životě střílel z vojenské útočné pušky, poté jako vůbec první hlava státu v historii navštívil Podbořany.

Už třetí návštěva Miloše Zemana v okresu Louny v roli prezidenta začala v pátek 25. listopadu na vojenské střelnici ve Vršovicích. A začala pěkně zostra…

Žatečtí vojáci z brigády rychlého nasazení ve Vršovicích připravili několik bojových ukázek, nachystali si pro Zemana ale také jedno překvapení – střelbu na terč ostrými náboji. „Pane prezidente, můžete pálit," slyšel po krátké instruktáži Zeman.

Prezidentův zásah byl smrtící

Prezident střílel z útočné pušky CZ 805 BREN na papírový terč ve tvaru postavy z patnácti metrů. Vystřelil jednou a byl přesný. „Smrtelná rána," okomentoval zásah voják, který Zemanovi asistoval. Jeho výstřel směřoval do oblasti břicha. Poté si zastřílel také hejtman Oldřich Bubeníček. „Oldo, tak se ukaž," hecoval ho dobře naladěný prezident.

„Střílelo se mi dobře. Neměl jsem žádnou konkrétní představu, na koho střílím," usmíval se poté Miloš Zeman. „Zbrojní průkaz nemám, má ho ale moje žena a myslím si, že jeden v rodině stačí," pokračoval.

Podbořany vítaly Miloše Zemana

Poté se hlava státu přesunula do Podbořan. Tam dosud žádný prezident, ani český, ani československý, nikdy nezavítal. „Panu Zemanovi fandím. Je lidový a správný," těšil se na jeho příjezd Jiří Bína. „Zeman to dělá dobře. Říká, co si myslí, věřím mu. Je dobrý. Jen by se měl obklopit jinými lidmi, někteří lidé okolo něj mu škodí," myslí si Jaroslav Novotný, který s dalšími zhruba pěti stovkami lidí čekal na setkání s hlavou státu.

Dá se říci, že Zeman přijel do „svého" města. Vždyť v Podbořanech sice mají dlouhodobě pravicového starostu, několik volebních období po sobě tam v komunálních volbách vyhrála ODS, ale v parlamentních volbách tam pravidelně a výrazně vyhrává levice. A v prezidentské volbě v roce 2013 Podbořany Zemana podpořily velmi výrazně. V prvním kole tam měl podporu 32 %, ve druhém získal dokonce 75 %.

Setkání s občany

Ve městě se přivítal s vedením radnice, poté se na náměstí konala debata s veřejností. S žádnými projevy kritiky se v Podbořanech Zeman nesetkal, nebyly vidět žádné červené karty ani jiné protesty, jako tomu bylo v řadě jiných měst po celé republice, někde velmi hlasité. Kritické hlasy, které prezidentovi řadu věcí vyčítají, slyšet tentokrát nebyly.

Na setkání dorazili jen prezidentovi příznivci. Zhruba pět stovek lidí prezidenta v Podbořanech vítalo. Hlava státu své příznivce pobavila i několika bonmoty. Například, když zaslechl stesky, že na Podbořansko se často nemyslí a že je v Ústeckém kraji „na posledním místě", daleko od Ústí a vlastně na konci kraje. „Nejste na konci kraje, jste na začátku. A ten kdo je na začátku, je první. Blahopřeji Podbořanům, že jsou první v Ústeckém kraji," řekl Zeman. Sklidil potlesk, jako ještě několikrát.

Omezení sociálních dávek

Prezident se v Podbořanech vyjádřil také k migrační krizi, podle něj je někým organizovaná. Varoval před údajnou islamizací a zopakoval, že je odpůrcem uprchlických kvót. Zmínil také problematiku nepřizpůsobivých a sociálních dávek. Vítá prý snahy o redukci dávek směrem k existenčnímu minimu. „Tento tlak může přinutit dlouhodobě nezaměstnané pracovat," myslí si Zeman, který si jako dar odvezl zrcadlo, kroniku a knihy.

Řeč přišla v Podbořanech také na návrh zákona o hanobení prezidenta, který navrhlo nedávno několik desítek poslanců. Podle něj by bylo trestné například nadávat na hlavu státu. „Předkladatelé odkazují na podobný zákon z roku 1923, tedy z období první republiky, kdy také existoval zákon na ochranu republiky. Pokud mají poslanci pocit, že takový zákon je tu nyní potřeba, domnívají se, že je potřeba chránit také představitele státu, je jejich svaté právo ho navrhnout," uvedl Zeman. Zdůraznil, že normu nepředložil on, ale poslanci.

Zda by ji uvítal, nebo jestli si myslí, že je zbytečná, ale Zeman neřekl. „Jsem v tomto případě naprosto neutrální. Nebyl jsem iniciátorem, poslanci mají právo to navrhnout. Tento zákon bych ani nemohl vetovat, jsem totiž prezident a byl bych ve střetu zájmů. Domnívám se ale, že vzhledem ke cvrkotu a rozruchu, který návrh způsobil, nebude takový zákon v tomto funkčním období schválen," dodal pro Deník prezident. 

Útočná puška CZ 805 BREN- vojáci ze žateckého 41. mechanizovaného praporu ji mají ve výzbroji od roku 2012
- jde o českou útočnou pušku měnitelné ráže, vyvinula ji firma Česká zbrojovka Uherský Brod
- vyrábí se v několika verzích, prezident Miloš Zeman střílel ve Vršovicích z karabiny s typovým označením A2. Ta je určena pro výsadkáře a průzkumníky.
- zbraň má tři základní režimy střelby: po jedné ráně, po dvou a střelbu neomezenou dávkou
- semiautomatická verze je dostupná pro civilní trh, její cena je přibližně 50 tisíc korun
- váha pušky: necelé 4 kilogramy
- kadence: 760 ran za minutu
- maximální dostřel: 1500 metrů, účinný dostřel: 500 metrů