Prezidenta, jehož přímá volba je nyní zakotvena v ústavě, si podle zákona z dílny ministerstva vnitra lidé budou vybírat v podstatě stejným způsobem, jakým nyní volí senátory. Volebním obvodem je v tomto případě celé území České republiky.

Prezidentské kandidáty může navrhovat dvacet poslanců, deset senátorů nebo lidé formou petice s 50.000 podpisy. Náležitosti kandidátek i petice má podle předlohy posuzovat ministerstvo vnitra, podobně jako u voleb do Evropského parlamentu.

Limit pro financování kampaně, který si strany přejí, ale neshodují se na jeho konkrétní podobě, vláda do návrhu zákona nyní nevložila. Obává se, že pokud řekne parlament tomuto technickému zákonu o přímé volbě ne, bude znemožněna celá přímá volba. Podle ministra Kubiceho nechtěla vláda do zákona vložit "bedničku dynamitu" a stropy pro kampaně hodlá řešit samostatným zákonem.

Nedostatek času

"S přijetím prováděcího zákona nás velmi tlačí čas, aby se volby mohly platně vyhlásit a připravit," podotkla vicepremiérka Karolína Peake (VV). Proto podle ní není prostor v prováděcím zákoně vedení prezidentské kampaně podrobněji upravovat. "Musíme to řešit buď v rámci připravovaného volebního zákoníku, nebo v rámci zákona o sdružování v politických stranách," uvedla.

Věci veřejné si představují strop na prezidentskou kampaň ve výši 30 milionů korun, Peake ale připouští, že koalice by se nyní asi na konkrétním čísle "rychle neshodla". ČSSD dnes oznámila záměr prosadit strop 15 milionů. Podle vicepremiérky by nad zákonem měla být podobná schůzka, jaká byla nad samotnou ústavní novelou o přímé volbě.

Premiér Petr Nečas (ODS), který na jednání kabinetu chyběl, v minulosti zdůrazňoval, že limity pro financování kampaní v prezidentské volbě jsou nutnost, má-li volba být "efektivní a průhledná". Je ale podle něj potřeba, aby byly "vychytány mouchy" a systém byl skutečně funkční.

Procento chybovosti

Vláda schválila zvýšení "procenta chybovosti", tedy hranice pro posuzování pravosti podpisů pod podpůrnými peticemi z vnitrem navrhovaného jednoho procenta na procenta tři.

Prakticky to znamená, že podle vládního návrhu zákona bude ministerstvo vnitra kontrolovat náhodně vybraný vzorek 8500 podepsaných občanů na petici. Pokud v něm budou více než tři procenta chybných podpisů, zkontrolováno bude dalších 8500 lidí. Pokud i v této skupině bude chybných více než tři procenta podpisů, bude od celkového počtu podpisů odečteno průměrné procento chyb z obou vzorků. Kandidátní listina bude vyřazena, pokud po této proceduře klesne počet podpisů pod 50.000, vysvětlili pracovníci ministerstva vnitra.

Kandidáti na úřad hlavy státu mají podle prováděcího zákona také mít, na rozdíl od adeptů na členy horní parlamentní komory, zdarma vyhrazený prostor v České televizi a v Českém rozhlase pro své předvolební klipy. Podobnou možnost mají nyní strany před sněmovními a evropskými volbami.