Slovenský prezident navštívil Terezín poprvé, když mu bylo 12 let. „Už tehdy ve mně zarezonovalo, jaké brutality se tu děly. Jaké brutality během druhé světové války vznikly. A i dnešní přehlídka toho, jak fašisti dokázali zakrývat, co se ve skutečnosti děje, je důkazem zvěrstev, na které nesmíme nikdy, nikdy zapomenout," řekl Kiska po prohlídce Muzea ghetta.

„Nejvíc v tomto muzeu jsem si znovu vzpomněl na Potěmkinovu vesnici. Na předstírání obludné lži, profesionálně dokonalým způsobem, na který dokonce naletěl Mezinárodní červený kříž," řekl prezident Zeman. Zároveň připomněl fotografie a film Vůdce věnoval Židům město, které muzeum také prezentuje. „To je film, který ukazuje, jak děti jedí sardinky a říkají, proč máme zase sardinky. V době, kdy v celém protektorátu samozřejmě žádné sardinky dostupné nebyly. Čili tento film byl klasická Potěmkinova vesnice toho nejhrubšího zrna," doplnil Zeman.

Oba prezidenti se po návštěvě Terezína vrátili do Prahy na Mezinárodní fórum k holokaustu. Dvoudenního setkání Na Pražském hradě se zúčastní více než 30 předsedů a místopředsedů parlamentů a dalších 500 hostů. Akce se pořádá k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, které připadá na úterý. Na úterní odpoledne je v Terezíně plánován velký pietní akt.