Sedm kandidátů je podle ministerstva podporováno peticí občanů, jichž musí být minimálně 50 tisíc. O občanskou podporu se opírali bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula nebo podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina. S podpisy občanů podal přihlášku na prezidenta také aktivista Pavel Zítko.

Ke kandidatuře na prezidenta republiky se ministerstvu vnitra přihlásilo 21 zájemců, podobně jako před pěti lety
O funkci prezidenta se přihlásilo 21 kandidátů. Nechybí známé tváře

Ve třech případech podle ministerstva kandidáty navrhla skupina poslanců, kterých musí být nejméně 20. Jsou jimi podle dostupných informací předseda ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta a senátor Pavel Fischer (nezávislý). Podpisy 20 poslanců ze Sněmovny v předvolebním složení podpořila svou kandidaturu na hlavu státu prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která svou přihlášku předložila ministerstvu ještě před vyhlášením termínu prezidentských voleb. Podle ústavního právníka Jana Kysely takový postup nebyl přípustný.

Zaniklé mandáty senátorů 

Fischera podle jeho slov podpořilo kromě 20 poslanců také 34 senátorů, čtyřem z nich ale před podáním přihlášky mandát zanikl. V podobné pozici je i další senátorský kandidát na prezidenta Marek Hilšer, který kandiduje s podporou 14 současných i bývalých kolegů, nebo bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima s podporou 13 senátorů, kteří jsou podle něj většinou stále členy horní komory.

Náměstek ministra vnitra Petr Vokáč v úterý uvedl, že ministerstvo nebude moci uznat podpisy takových zákonodárců, kteří o mandát přišli před podáním přihlášky.

Devět kandidátů na prezidenta
Prezidentský souboj Deníku: Co kandidáti soudí o manželství gayů či členech KSČ

Odborový předák Josef Středula uvedl, že bude kandidovat na prezidenta s podporou 11 senátorů. Nasbíral také více než 60 tisíc podpisů občanů. O podpisy senátorů usiloval podle informací ČTK také jejich bývalý kolega a předseda hnutí Vize pro Česko Libor Michálek, oslovit je chtěl i Janeček.

Nejvíce občanských podpisů na podporu své kandidatury deklarovala Nerudová, a to 82 628. Pavel jich předložil 81 250, Březina na 74 tisíc, Janeček 73 tisíc, Diviš 61 600. Přes 50 tisíc podpisů občanů získal podle svých slov Jiří Kotáb, který se označuje za prvního tělesně postiženého kandidáta na prezidenta, jeho kandidatura ale zatím potvrzena nebyla.