Jak Chaloupka uvedl na svém webu, kandidovat hodlá kvůli tomu, že „chce vrátit důstojnost na Hrad a vrátit lidem důvěru ve vedení naší země". „Není mým cílem lacinými tématy manipulovat masy, hledat a zneužívat právě teď populární témata, lhát lidem a říkat věci, které nemyslím upřímně, jen abych se zalíbil co nejvíce z nich," prohlásil.

Ilustrační foto.
Soud potrestal podmínkou antisemitské výroky na sociálních sítích

Chaloupka byl před lety odsouzen 

Šestapadesátiletý Chaloupka byl poslancem za Věci veřejné v letech 2010 až 2013, na sklonku mandátu založil stranu Republika, s níž se neprosadil ani v senátních, ani v evropských volbách. Loni ze strany, v níž byl předsedou a později místopředsedou, odešel, aby mohl kandidovat jako nestraník.

Před třemi lety byl Chaloupka odsouzen za výroky na adresu Romů v souvislosti s jejich útokem na manželský pár v Duchcově na Teplicku k podmíněnému půlročnímu trestu vězení. Soudní verdikt nezvrátil ani u Ústavního soudu.

Předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš.
Drahoš končí coby šéf Akademie věd, nyní zvažuje prezidentskou kandidaturu

Chaloupka ještě jako poslanec na svém facebookovém profilu kritizoval snahu romského předáka uvedený útok bagatelizovat. "Lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci," uvedl mimo jiné.