Jednoznačně pro setrvání v Evropské unii a pro účast v hlavním proudu evropské integrace se vyslovili dva hlavní soupeři Zemana podnikatel Michal Horáček a akademik Jiří Drahoš. „Varianta „opustit EU" je pro mne nepředstavitelná. Znamenalo by to vyměnit vlastní bezpečí a prosperitu za izolaci," poznamenal Drahoš. Domnívá se, že ČR by naopak měla patřit k hlavnímu proudu integrace, aby vlastními návrhy a aktivní kritikou přispěla k odstranění nedostatků EU.

Prezident Miloš Zeman navštívil obyvatele Bučovic, stal se tak druhým prezidentem, co tak učinil. Hned po Tomáši Garrigue Masarykovi.
Kandidát Miloš Zeman: S teroristy se nevyjednává, s nimi se bojuje

Horáček poznamenal, že jako vlastenec chce pro Česko pevné a sebevědomé partnerství s ostatními unijními členy. Jednoznačně proto odmítá vystoupení z EU a naopak požaduje připojení se do hlavního proudu integrace. „Chci, abychom svou národní hrdost mohli opřít o své úspěchy v prostředí těch nejlepších. Máme na to," uvedl.

Další z hlavních kandidátů bývalý premiér Mirek Topolánek si myslí, že by ČR měla zůstat v EU a tvrdě hájit své národní zájmy. „A hledat pro tyto zájmy spřízněné menšiny pro blokaci a spřízněné většiny pro prosazení našeho názoru. Nehystericky, věcně a tvrdě," sdělil médiím.

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem. Jiří Drahoš
Drahoš se bojí ovlivňování voleb. Sešel se kvůli tomu se Sobotkou

Šéf strany Rozumní Petr Hannig požaduje, aby se EU vrátila do období před uzavřením Lisabonské smlouvy a její členové získaly právo veta. Jinak by prosazoval referendum o vystoupení z unie.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek podotkl, že by Česko mělo především umět sdělit EU, jaké jsou jeho zájmy, a tyto zájmy hájit. ČR si podle něj musí zachovat suverenitu a jasně s partnery komunikovat. „Nikoli něco jiného říkat doma a něco jiného v EU. To je pro partnery matoucí a nic nám to nepřinese," uvedl.

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem. 1
Ovlivňování voleb se obávají i další kandidáti. Horáček: Je to na místě

Bývalý český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer připomněl vývoj ve Velké Británii po brexitu. Už jen připouštět debatu o vystoupení ČR z EU považuje za lehkovážný hazard. Za cestu označil aktivní zapojení Česka do úsilí o reformu EU, kterou unie nutně potřebuje.

Podle lékaře Marka Hilšera by vystoupení z EU znamenalo zpřetrhání přirozených ekonomických a kulturních vazeb a tedy „naši dobrovolnou ekonomickou, kulturní a morální sebevraždu". Česku by se pak podle něj dařilo špatně.

Mirek Topolánek (vpravo) v ostřejší debatě s Jiřím Drahošem.
Prezidentský kandidát Topolánek: Členství v EU je naším zájmem

Bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto Vratislav Kulhánek podotkl, že pokud je někdo členem nějakého uskupení, nemůže si plánovat, že bude hrát druhou ligu. „To mi jako celoživotnímu sportovci připadá nelogické a nesmyslné," podotkl.

Současný prezident Zeman na otázku neodpověděl. Vystupoval vždy jako zastánce EU, po svém nástupu do funkce nechal na Hradě vyvěsit unijní vlajku. Nyní unii často kritizuje třeba za byrokratická nařízení. Je zastáncem referenda o setrvání v unii, on sám by podle svých slov hlasoval pro další unijní členství.

Prezidentské volby, vlak, infografikaZdroj: redakce