Tisíce lidí, řada firem a šestadvacet měst a obcí se v sobotu v Česku připojí k letošní Hodině Země. Všichni, kteří chtějí přispět k ochraně životního prostředí a zároveň vyzvat politiky k větší aktivitě při ochraně klimatu, mohou ve 20.30 na hodinu zhasnout světla.

Zatímco ještě loni se ponořila do tmy pouze ekologická obec Hostětín, letos zhasne například osvětlení na Náměstí Zachariáše z Hradce v historické Telči, nasvícení městských dominant v Ústí nad Labem, Masarykovo náměstí v Říčanech, zámek a městská zvonice ve Vimperku a další místa.

„Přes Facebook se k akci přihlásilo deset tisíc lidí z celé republiky, což nás velice těší,“ upozornil na velký zájem veřejnosti koordinátor akce Matěj Hollan z Ekologického institutu Veronica.

Zájem roste v celém světě

K ochraně prostředí se přihlásilo i čtrnáct firem, včetně Ikea, ČSOB či T-Mobile. „V centrále v Praze na Roztylech zhasne venkovní osvětlení a všechna loga umístěná na budově, ztlumí osvětlení v technologických místnostech, na chodbách a v recepci,“ zmínila Martina Kemrová ze společnosti T-Mobile, která se k akci připojí i na dalších pracovištích v Česku, na šetrnější režim najedou i její webové stránky.

Hodina Země začala v roce 2007 v jediném městě – v australském Sydney. Loni se již k němu připojily domácnosti, firmy a veřejná místa v 88 státech. Letos pořádající ochranářská organizace WWF očekává, že se k ní přidá rekordních 121 zemí. „Ze zkušeností z minulých ročníků přitom víme, že skutečná účast bývá větší, než je avizováno před akcí, zejména pokud jde o města a obce,“ uvedl výkonný ředitel celosvětové Hodiny Země Andy Ridley.

Obce se podle organizátorů nemusejí bát, že by se zhasnutí veřejného osvětlení projevilo zvýšenou kriminalitou. „Ze statistik víme, že naprostá většina krádeží se odehraje za bílého dne. Studie ze světa ukazují, že při zhasnutí veřejného osvětlení kriminalita nestoupá, spíše naopak. Města nemusejí mít proto obavu se k akci připojit,“ uzavřel Hollan.