„Bylo absurdní, že se střílelo přímo od Střeleckého ostrova, kde každou noc přespávají stovky vodních ptáků. Mohlo se odpalovat třeba z Letné nebo Petřína, i když i tam by to zvířata rušilo," řekl Stýblo. Ohňostroje způsobují každoročně smrt stovkám, možná i tisícům ptáků, dodal.

Ptáky vyplaší a zmatou výstřely z raket i pyrotechnické efekty. „Ztrácejí orientaci, ve tmě hůř vidí. Labuť je neohrabaný letec, naráží do nejrůznějších překážek, velmi často do drátů tramvajového vedení," uvedl ochránce. To se stalo i na Nový rok na Mánesově mostě. „Zakrvácené a popálené labutě spadly přímo mezi diváky ohňostroje. Neměly šanci přežít," uvedl Stýblo.

V Praze zimuje kolem pěti až sedmi stovek labutí. Podle Lukáše Viktory z České společnosti ornitologické, která provádí pravidelná měsíční sčítání ptactva, je letos labutí v metropoli více než v minulých letech. „Moc nevíme proč. Asi se hnuly mladší ptáci z jiných zemí. Podle kroužkování víme, že i naše labutě létají zimovat až k Baltu," řekl Viktora. Během letošní zimy už společnost řešila nejméně tři případy kolizí labutí s trolejemi. Ptákům ale škodí i přikrmování od lidí nebo znečištění řeky.