Na 80 vojáků ve středu zamířilo do obce Křešice na Litoměřicku, kde povodeň postihla tisícovku obyvatel, dalších 20 začalo pracovat v pražských Holešovicích. Ostatní příslušníci armády pomáhají na dalších místech Prahy, středních či severních Čech.

Vojáci hlavně odčerpávají vodu, vyklízejí zatopené budovy a opravují komunikace. Podle mluvčí v Praze od úterního večera provádí 50 příslušníků 13. dělostřelecké brigády z Jinců demontáž protipovodňových zábran. Dalších 40 vojáků s těžkou ženijní technikou v úterý přehradilo plavební kanál na Císařském ostrově v Praze a zahájí práce na korytě, které přes ostrov prorazila velká voda, a rozdělila jej tak na dvě části.

V pražské Troji působí 20 vojáků ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi. V Lahovicích a Lahovičkách stále pomáhá 22 vojáků Hradní stráže, další čtyřicítka je nasazena v Lužci nad Vltavou a Hoříně. Ve Štěchovicích vojáci opravují komunikace, další jsou v Kralupech nad Vltavou a okolních obcích.

Na severu Čech působí zejména vojáci z Liberce. Více než stovka se zapojila do prací v Ústí nad Labem, desítky jejich kolegů pomáhají v Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Děčíně či Lovosicích.

„Ve prospěch Policie ČR bylo vyčleněno celkem 220 vojáků z 25. protile­tadlové brigády ze Strakonic a jednotek 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a Chrudimi. Z tohoto počtu celkem 120 vojáků působí v Praze, dalších 50 v Mělníku a 50 v Litoměřicích," uvedla Růžičková. Dodala, že pro potřeby integrovaného záchranného systému je armáda připravena na odstraňování následků povodní nasadit až 2000 vojáků.

Ničivé povodně zasáhly část Česka v neděli 2. června, zaplavily řadu měst a obcí a způsobily miliardové škody. V současné době už hladiny řek klesají.