Ujíždějícího muže totiž nezastavily ani varovné výstřely. Policisté proto zamířili i přímo na ujíždějící cíl. Ani to nicméně neúčinkovalo bezprostředně.

Divoká jízda se zraněním

Divokou stíhací jízdu sledoval ze vzduchu policejní vrtulník s posádkou připravenou navádět pronásledovatele, pokud by se ujíždějící šofér ztratil pronásledovatelům z dohledu. Uprchlík s policejními vozy v patách se hnal po dálnici D5 až dvousetkilometrovou rychlostí a projel i několik zátarasů, přičemž poškodil dvě policejní auta a naboural i další, zcela náhodně projíždějící vůz.

Tahle šílenost končila až v západočeské metropoli; v areálu fakultní nemocnice na Lochotíně. Ujíždějící šofér zastavil přímo u urgentního příjmu. Asi ne náhodou. Zřejmě to v nemocnici zná - měl by totiž pocházet právě z Plzně.

To, že utrpěl střelné zranění a podrobil se zákroku na operačním sále, po němž zůstal hospitalizován ve stabilizovaném stavu a při vědomí, fakultní nemocnice potvrdila; blíže komentovat kauzu ale její administrátor odmítl s odkazem na probíhající šetření policie.

Sdílnější byl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. „Muž utrpěl zranění hlavy, s nímž byl okamžitě předán do péče lékařů," konstatoval. Poměrně velká krvavá skvrna, která zůstala na zemi v místech, kde policisté mladého muže zpacifikovali, přitom naznačila, že jeho úraz rozhodně nebyly jen nějaké šrámy způsobené při zatýkání.

Jen jízda bez průkazu?

Záběry z areálu nemocnice ukazují tmavý vůz Mazda s lucemburskou poznávací značkou, jemuž se vysypalo zadní ono, a zprávy z Plzně naznačují, že střela zasáhla prchajícího muže do krku. To České televizi potvrdila i matka zraněného, která také osvětlila údajný důvod ujíždění: syn se policistům snažil zmizet, protože měl odebraný řidičský průkaz.

Opravdu měl, potvrzuje Hulan, podle jehož slov byl dotyčnému vysloven zákaz řízení od roku 2010 až do letošního října. S tím, že ho policisté během divoké jízdy zasáhli do krku, se údajně měl ještě stačit pomocí mobilního telefonu svěřit své přítelkyni - navzdory tomu, že ujížděl rychlostí mezi 180 a 200 km/h.

Na počátku byl přestupek

Honička, jíž podobnou nepamatují ani nejzkušenější pražští policisté, začala v hlavním městě 14 minut před čtvrtou odpoledne. Bylo to na nábřeží Edvarda Beneše, zhruba na úrovni Úřadu vlády ČR, kde policisté chtěli zastavit k silniční kontrole auto, jehož šofér se krátce předtím dopustil dopravního přestupku. Mladý muž za volantem měl ale jiný názor. Začal ujíždět z Klárova směrem k Vypichu.

Střelba do vzduchu i na vůz

Policisté se ho opakovaně snažili zastavit střelbou do vzduchu - a když to nepomohlo, zamířili i na ujíždějící vůz. Marně. Prchající řidič prokličkoval ulicemi až na Pražský okruh a z něj sjel na dálnici D5. Cestou, kdy mu policisté taktak stačili, stačil uprchlík na 34. kilometru zapříčinit kolizi se dvěma policejními auty; obě zůstala na místě nepojízdná.

Šest hlídek (mezi nimiž byly nejen vozy pohotovostní motorizované jednotky, ale i cizinecké policie a místních oddělení, které se postupně do honičky v Praze zapojily, načež přibyla i auta středočeské a plzeňské policie) ale pokračovalo v pronásledování. S blikajícími majáky za zády dojel uprchlík až do lochotínské nemocnice. Tam se o jeho zadržení postarali policisté z Plzně, které pražští kolegové požádali o spolupráci.

Na jezdce, už v té chvíli podezřelého ze spáchání několika trestných činů - minimálně obecného ohrožení, násilí proti úřední osobě a maření výkonu úředního rozhodnutí - se doslova sesypali. Divoká honička trvala tři čtvrtě hodiny. Polovinu času, než kolik by bylo třeba k překonání této vzdálenosti při běžné jízdě!

Proč dotyčný zběsile prchal?

Úplnou odpověď na otázku, proč dotyčný zběsile prchal, přičemž jeho jednání vyvolávalo dojem, jako by mu bylo všechno jedno, kriminalisté stále hledají. Více napoví další šetření. Už prvotní poznatky ale leccos naznačují.

Ve voze policisté našli tři krabice s větším množstvím léky (a také dalšími věcmi; pravděpodobně součástmi vybavení varny pro přípravu pervitinu - to však zatím policie nepotvrdila a hovoří pouze o blíže neupřesněném „varném zařízení", o němž bližší informace prozradí až znalecká expertiza). A mnohé by mohly napovědět i policejní evidence: mezi 19 záznamy charakterizujícími mužovu minulost figurují i drogové delikty. Předmětem šetření také zůstává, jak přišel k autu, ve kterém ujížděl.

Vedle kriminalistů se na všechny okolnosti případu zaměří i kontrolní orgány; přímo na místě převzala prošetřování události Generální inspekce bezpečnostních sborů. Zkoumá postup policistů při zákroku, což je v situacích, kdy dojde k použití služební zbraně a ke zranění, standardní postup. Mluvčí inspekce Radka Sandorová v neděli potvrdila, že její kolegové zkoumají, za jakých okolností a kým byl muž postřelen.