Za to, že „vědomě poskytl médiím nepravdivé informace, které navíc získal v souvislosti s výkonem funkce", byl Lessy loni v prosinci odsouzen trestním příkazem na osm měsíců s 18měsíčním podmíněným odkladem – trvá ale na své nevině a trest odmítl. Koná se tedy hlavní líčení s obsáhlým dokazováním. Verdikt by soudce Podlešák mohl vynést už v pátek. Deníku alespoň naznačil, že takový je jeho záměr – ovšem s tím, že vývoj líčení může nabrat jiný směr a jednání bude odročeno kvůli dalšímu dokazování.

V případu často stojí tvrzení proti tvrzení. Lessy, jemuž by v případě uznání viny hrozily až tři roky za mřížemi, například trvá na tom, že žádné materiály novináři neposílal, ale naopak jím byl osloven. To ale Kopecká odmítá. Také Lessy ale trvá na svém – stejně jako na kritice Vaňkova působení, byť se prý v tisku objevila jeho slova v poněkud pozměněné podobě. Co přesně řekl a neřekl, se už ale dokázat nepodaří. Novinář vypověděl, že nahrávku smazal. Lessy ale nepopírá, že vůči Vaňkovi měl výtky kvůli profesním pochybením.

Šokující poměry

V jednací síni to ovšem ve čtvrtek vypadalo, jako by ani nebyl souzen Petr Lessy, ale spíše jako by bylo obžalováno vedení policie v Brně (kde náměstek Vaněk působil dříve) a ve Zlíně (kam na stejný post přešel později) – a vlastně i celý policejní systém. Svědci, z nichž většina pracuje nebo v minulosti pracovala u policie, přičemž rozhodně nešlo o řadové obchůzkáře šlapající chodník, se ke kritice přidávali. A z jejich vyjádření vyplývalo, že zveřejněná kritika má být jen slabým odvarem skutečnosti!

„Není normální, aby policejní náměstek na správě kraje radil někomu, kdo je stíhán v trestní věci, jak se z té věci vymanit," řekl na Vaňkovu adresu někdejší policista Petr Sikora. Také on býval náměstkem policejního ředitele v Brně – zatímco Vaněk měl pod palcem uniformovanou policii, on měl na starosti kriminální policii a vyšetřování. A setkal se prý s tím, že Vaněk, společně s ředitelem Bedřichem Koutným, měl snahu zasahovat do řešených kauz.

Zvlášť do očí bijící to prý bylo v rozsáhlém případu krádeží aut, kdy skončil ve vazbě i bratr Vaňkovy blízké spolupracovnice. Koutný s Vaňkem si nechali předložit přepis odposlechů telefonních hovorů, v nichž se tato žena s bratrem baví, ať nemá strach – s tím, že muž, o němž hovoří střídavě jako o Jardovi a o Mocipánovi, má kontakt na nejlepší advokáty a také člověka u kriminálky, který „to zařídí". A prý také žádali, aby Sikora tvrdě potrestal hodonínské kriminalisty, kteří měli kolegyni policistku slovně napadnout, když byla bráchu navštívit v kriminále. V tomto případě ale Sikora nevyhověl – neměl totiž důvod nevěřit podřízeným, že to bylo předně naopak: žena sprostě ječela na ně. „Vaněk také tlačil na to, aby se kradená vozidla co nejdříve vrátila, i když nebyly hotové testy týkající se přeražených VIN kódů," konstatoval Sikora.

Stále být ve střehu

Soudu však někdejší náměstek nabídl i řadu dalších postřehů majících dokreslovat pozadí kauzy. Od úsměvných záležitostí, jako byly zmínky o močení do umyvadla, o pokusu o krádež stříbrného příboru v restauraci při slavnostním obědě policejních důstojníků Jihomoravského kraje, o zákazu květin na pracovišti (zvyšují spotřebu vody) či zákazu knih (odvádějí pozornost od práce, byť by se jednalo o odbornou literaturu), až po takové nápady jako byl záměr nakoupené kamery a diktafony předat kriminalistům mapujícím extremismus jako věcný dar – avšak s tím, že tyto věci budou nadále využívány ke služebním účelům a nikdo si je neodnese domů. „Cokoli z toho člověka vypadlo, musel být ten druhý ve střehu, aby se nedostal do potíží. Jeho postupy byly netradiční, nestandardní a nevyzpytatelné," konstatoval Sikora.

Muž, o němž někdejší náměstek krajského policejního ředitele hovořil jako o šedé eminenci ředitelství, bez jejíž účasti se nemohlo nic rozhodnout, prý také nevhodným způsobem zasahoval do řízení kriminálky; snažil se Sikoru obcházet a z vedoucích odborů tahat informace zejména o vyšetřování hospodářských kauz.

Odejít sám, nebo…

Soudu Sikora rovněž nabídl obrázek o tom, jaké je to znelíbit se mocným kolegům. To pak přijde nabídka podat si žádost o odchod sám – nebo bude hůř. Co lze v takovém případě zažívat, přiblížil soudu někdejší vedoucí územního oboru v Uherském Hradišti Bronislav Šabršula, který byl prý donucen zažádat o převedení na post zástupce šéfa. Připouští i svoji chybu, když se v mimopracovní době a za situace, kdy nikdo nebyl střízlivý, pohádal s kolegy – zažil prý ale nátlakové akce, ze kterých se dodnes nevzpamatoval. Upadl totiž do podezření – podle něho neprávem – že má zájem dostat se na Vaňkovo náměstkovské místo, a proto posílá do Prahy udání, jejichž výsledkem jsou pak kontroly z prezidia mířící na Moravu. Byla mu prý ukázána dvě již napsaná hodnocení jeho práce. Velmi dobré, jež mu umožní ucházet se o práci jinde – a pak to horší. Záleží prý na něm, jak se rozhodne. „Náměstek Vaněk mi říkal, že dělám chybu, že s nimi válčím, a říkal, že ředitel je mě odhodlán vyhodit, i kdyby měl sloučit územní odbory a moje místo zrušit," řekl Šabršula soudci Podlešákovi. A zmínil se i o požadavku na podepsání nedatované žádost o odchod do civilu, která by byla pro nadřízené pojistkou pro případ, že by „zlobil".

Ponižující práce

Přesto neustoupil. „Nakonec jsem dobrovolně podepsal špatné služební hodnocení," konstatoval Šabršula. Musel pak prý zažívat takové situace jako přijetí rozkazu o vyslání na studijní pobyt v pátek po pracovní době – načež už se nedostal do své kanceláře. Leda s doprovodem; vstupní karta přestala fungovat. Oficiálně prý měl při studijním pobytu sbírat zkušenosti s opatřeními u rizikových akcí jako jsou fotbalová utkání, ač právě on měl v tomto směru široko daleko nejvyšší kvalifikaci – ve skutečnosti ale studijní pobyt neměl s řáděním fotbalových fandů nic společného.

„Zákaz kontaktovat kolegy a ponižující práce," shrnul Šabršula u soudu svůj pohled na studijní stáž. Při ní prý dostal například za úkol zpracovávat faktury za odběry krve nebo objet v regionu všechny policejní cely, změřit jejich velikost, přeměřit okno a stolek. Kdo nebyl u policie, možná nepochopí – ale představte si plukovníka, jak se s metrem v ruce souká po podlaze na obvodním oddělení někde ve Zlámané Lhotě! Mimochodem – plukovník je tříhvězdičková hodnost, kterou nosí na ramenou krajští ředitelé i policejní prezidenti.

Nahrávky jako důkaz

„Podle advokáta došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu útisku," prohlásil Šabršula, jenž však trestní oznámení nepodal. Připustil také, že zdrojem jeho vydírání se stalo někdejší angažmá u Státní bezpečnosti. A z tehdejší praxe možná nic nezapomněl. Pořídil si prý nahrávky rozhovorů se šéfy, jimiž teď svá tvrzení může doložit.

Řada šokujících témat

U Obvodního soudu soudu pro Prahu 7 defilovali i další svědci, kteří se vyjadřovali k poměrům v řadách moravské policie. Hovořili o vytváření pracovních míst jako trafiky, o vyznamenávání a odměňování podle osobních vztahů a nikoli podle zásluh, ale také o ubytovávání fotbalistů a hokejistů na účet policie, o zapojení do stavby zimního stadionu zprvu budovaného načerno, o zvelebování chaty prací policistů, o poskytnutí parkovacího místa jisté firmě za vyrobenou kuchyň, o zásahu do stavebního podnikání – a zmínka padla i o vazbách na Toflův gang…

Kdo má pravdu?

Všechna podobná obvinění náměstek Vaněk rázně odmítá. Už při minulém soudním jednání slova kritiků označil za výmysly a popřel, že by se dopouštěl nezákonností. Pravdou je, že zřejmě nic nezaznělo u soudu poprvé, ale jednalo se o věci, které již prověřovali detektivové z odboru vnitřní kontroly i příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů. A zatím se nezdá, že by shledali závažnější nedostatky. I na to ale mají kritici moravských poměrů odpověď. Vše prý kryl šéf brněnské inspekce, který pak dostal místo vedoucího odboru zbraní a střeliva. To, že s jeho jmenováním nemuselo být vše zcela košer, naznačily dotazy obžalovaného Lessyho a jeho advokáta Tomáše Sokola během výslechu jihomoravské policejní psycholožky Heleny Králové. Vyplynulo z nich, že předepsaná zkoumání nezbytná pro ustanovení na služební místo s příplatkem za vedení se zřejmě prováděla až poté, co už bylo o jmenování rozhodnuto.

Nelze přehlédnout i další souvislost. Na to, aby ze svědků představujících šokující poměry hovořily nenaplněné ambice, uražená ješitnost či osobní zášť někoho, komu nadřízený šlápl na kuří oko, je jich opravdu jaksi příliš mnoho…