Okolnosti exploze i rozsah události zjišťují na místě zasahující týmy. Společně s policií se také snaží odhalit, co přesně se odehrálo. Vladimíra Kereková z centrály středočeských hasičů uvedla, že v areálu soukromé společnosti Synthos došlo k explozi odstavené nádrže patřící firmě Česká rafinérská. Hasiči podle jejích slov na místo vyslali osm jednotek. Vinohradská nemocnice v Praze kvůli incidentu aktivovala takzvaný traumaplán.
Ministr průmyslu Tomáš Hüner vyjádřil pozůstalým soustrast. „Je to nesmírná tragédie, největší za poslední desítky let,” uvedl Hüner. Upřesnil, že v areálu právě probíhala plánovaná údržba spojená s největší odstávkou v historii podniku. Třebaže tedy rafinerie zpracovává celou třetinu českého dovozu ropy, republice podle ministra výpadek v zásobování palivy nehrozí.
Jak pod příslibem anonymity řekl Deníku pracovník společnosti, který je s prostředím dobře obeznámen, k neštěstí došlo v úseku distribuce pohonných hmot. Ta se nachází mimo hlavní areál Unipetrol ve směru na Veltrusy.

„Nasmlouvaní pracovníci, takzvaní kontraktoři, čistili nádrž na benzin či naftu, která měla jít na revizi. Běžně se to dělá inertními plyny, dusíkem, výplachem vodou a tak podobně. Ti chlapi museli porušit bezpečnostní předpisy, asi nádrž špatně odvětrali, páry se nahromadily a následovala exploze. Zkrátka někdo musel udělat zásadní chybu a něco podcenil. K žádné řetězové reakci na žádné rektifikační koloně nedošlo a nemá to ani žádnou souvislost s pravidelnou zarážkou na úseku rafinerie, která nyní probíhá,” řekl pracovník. Podle jeho slov nikdo z jeho kolegů při neštěstí nezahynul.

O nejhorších průmyslových neštěstích:

Jak uvedl starosta Petr Holeček z hnutí STAN pro Český rozhlas, oblast chemičky je uzavřena. "Při čištění nějaké prázdné nádrže došlo k výbuchu," potvrdil rovněž Holeček. Žádné další nebezpečí podle jeho slov nehrozí.
Výbuch v Kralupech s šesti mrtvými patří k nejtragičtějším haváriím v továrnách od 60. let. Od roku 1989 nezemřelo v Česku v žádném průmyslovém provozu víc lidí.