Předchozí
1 z 14
Další

Praha

Vyšehradská mimořádnost na trati

Bývalé pražské nádraží Vyšehrad je obehnáno zákazem vstupu. Jeho vlastník, kyperská společnost, dlouhodobě nekomunikuje a dostává jednu pokutu za druhou. V krajním případě mu hrozí vyvlastnění. O památku UNESCO se dnes zajímají jen sprejeři a lidé z okraje společnosti.

Současná podoba nádraží VyšehradSoučasná podoba nádraží VyšehradZdroj: Deník/Eliška Stodolová

Středočeský kraj

Za zdí není živo

Hrály významnou úlohu už v dobách c&k mocnářství. Sídlo zde měl český Pěší pluk číslo 102. V jeho řadách sloužili a umírali během I. světové války převážně vojáci z českých zemí z okresů Benešov, Příbram, Sedlčany a Milevsko.

Hlavní budova Táborských kasáren.Hlavní budova Táborských kasáren.Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner

Ústecký kraj

Nádraží, kde se zastavil čas

Na historickém vlakovém nádraží v Louce u Litvínova je ticho a prázdno. Na budově z roku 1875 ani hodiny netikají. Ukazují pořád za dvě minuty čtvrt na dvě. Významná výpravní stanice už neslouží ke svému původnímu účelu a je zavřená.

Nová, dálkově řízená zastávka v Louce u Litvínova.Nová, dálkově řízená zastávka v Louce u Litvínova.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Liberecký kraj

Lustry v Eliášce už nezáří

Silné emoce, pocity zmaru i nostalgie se zmocňují vnímavého návštěvníka Kamenického Šenova. Pokud se přiblíží k areálu továrny někdejší firmy Elias Palme, lidově pojmenované „Eliáška“. Právě zde vznikaly prvotřídní lustry prodávané do paláců, oper, kostelů i luxusních hotelů celého světa.

Aktuální foto z areálu továrny někdejší firmy Elias Palme, lidově pojmenované „Eliáška“ v Kamenickém Šenově. Tato dávná chlouba sklářského města dnes „žaluje“ na zpronevěřený odkaz předků. Právě zde vznikaly prvotřídní lustry prodávané do paláců, oper, koAktuální foto z areálu továrny někdejší firmy Elias Palme, lidově pojmenované „Eliáška“ v Kamenickém Šenově. Zdroj: Deník/Petr Pokorný

Královéhradecký kraj

Vzpomínky černé jako uhlí

Bývalá správní budova Východočeských uhelných dolů v Radvanicích se stavěla před čtyřiceti roky. Místo plánovaného rozvoje přišel drtivý pád. Poslední vozík naložený černým uhlím vyjel z Dolu Kateřina 1. dubna 1994. Tím začal úpadek hlavní budovy areálu.

Správní budova Východočeských uhelných dolů v Radvanicích je v dezolátním stavu. Patří pražské firmě Voldrich.Správní budova Východočeských uhelných dolů v Radvanicích je v dezolátním stavu. Patří pražské firmě Voldrich.Zdroj: Deník/Jan Braun

Pardubický kraj

Vojáky střídá příroda

Vojenský areál Červeňák je od roku 2005 opuštěný a chátrá. Známá budova starého důstojnického klubu je v havarijním stavu a město ji nechá nejspíše zbourat. Současně se ale vedení města chystá udělat z vojenského cvičiště přírodní park.

Projekt revitalizace Červeňáku počítal i se zachováním starých vojenských objektů. Známá budova starého důstojnického klubu je ale v havarijním stavu. Město ji tak nejspíše nechá zbourat.Projekt revitalizace Červeňáku počítal i se zachováním starých vojenských objektů. Známá budova starého důstojnického klubu je ale v havarijním stavu. Město ji tak nejspíše nechá zbourat.Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Jihočeský kraj

Kasárna obsadili hudebníci i soudci

Tisíce mužů sloužilo v minulosti v českobudějovických Žižkových kasárnách. Dnes se jedno zákoutí chátrajícího areálu proměnilo v přírodní park, další slouží jako hudební klub. Něco využívá okresní soud a některé prostory jsou dlouhá léta volné.

Bývalá kasárna Jana Žižky z Trocnova v Českých Budějovicích.Bývalá kasárna Jana Žižky z Trocnova v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Plzeňský kraj

Vyhaslá sláva

Sirkárna Solo Sušice byla věhlasnou firmou po celém světě, zápalky z ní znal každý. Nyní už však tuto továrnu připomínají jen chátrající objekty, které se nyní z větší části demolují. Svítá ale naděje na proměnu areálu.

Demolice bývalé továrny Solo v Sušici.Demolice bývalé továrny Solo v Sušici.Zdroj: Deník/Daniela Loudová

Karlovarský kraj

Cínový děs

Nedaleko od Přebuzi v Krušných horách se nacházejí zbytky cínového dolu Sauersack. Komplex tam nechala během II. světové války vybudovat německá těžební společnost. Betonový komplex uprostřed panenské přírody vyvolává v lidech zvláštní až děsivé pocity.

Požár rašeliniště v okolí Přebuzi je pro mnohé noční můrou připomínající HřenskoPožár rašeliniště v okolí Přebuzi je pro mnohé noční můrou připomínající HřenskoZdroj: Deník/Roman Cichocki

Kraj Vysočina

Plastimat s novým majitelem

Kdysi zaměstnával stovky lidí. Pak přišel krach. Areál podniku Plastimat není stále tím pravým místem na procházku. V současné době s novým majitelem ale opět ožívá.

Areál Plastimatu dnesAreál Plastimatu dnesZdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Jihomoravský kraj

Textilka bez budoucnosti

Ponuře vyhlížející budova na malém ostrůvku mezi hlavním tokem řeky Svitavy a Obřanským náhonem ve stejnojmenné brněnské čtvrti je patrná už z dálky. A přestože textilní výroba v těchto prostorách byla ukončena už začátkem devadesátých let, o její budoucnosti Brno stále rozhoduje.

Část budov v areálu bývalé textilky je zrekonstruovaná a využívaná pro průmyslové účely. Hlavní budova přádelny však na svoji opravu a využití stále čeká.Část budov v areálu bývalé textilky je zrekonstruovaná a využívaná pro průmyslové účely. Hlavní budova přádelny však na svoji opravu a využití stále čeká.Zdroj: Deník/Tereza Hálová

Moravskoslezský kraj

Šance pro mladé i seniory

Tisícovka vojáků každým rokem narukovala na základní vojenskou službu do areálu Dukelských kasáren v Opavě. Když vojna v roce 2004 skončila, přenechala armáda kasárna městu. Budovy zůstaly prázdné. Město počítá s tím, že v domech budou bydlet mladé rodiny a senioři.

Dukelská kasárna v Opavě, prázdná přední část s náměstíčkem. Červenec 2023.Dukelská kasárna v Opavě, prázdná přední část s náměstíčkem. Červenec 2023.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Olomoucký kraj

Raketová základna uprostřed lesa

Žádné objekty na území Česka nejsou opředeny tak třaskavým tajemstvím jako pozůstatky sovětské raketové základny na Libavé. Skryté v lesích zhruba 2,5 kilometru od kostela ve Staré Vodě se nachází palebné postavení, kde měli Sověti šest odpalovacích míst.

Na takzvané Točce Sever se dodnes nachází celkem 6 krytů, kterým Sověti říkali granity. Těžká ocelová vrata a další součásti již odvezli sběrači kovů do šrotu, červenec 2023.Na takzvané Točce Sever se dodnes nachází celkem 6 krytů, kterým Sověti říkali granity. Těžká ocelová vrata a další součásti již odvezli sběrači kovů do šrotu, červenec 2023.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Zlínský kraj

Voní pivem, zeje prázdnotou

Bohatou historii má za sebou bývalý biskupský pivovar v Kroměříži. První zmínky o vaření piva ve městě sahají dokonce až do roku 1226. Historický objekt od začátku tisíciletá doby zeje prázdnotou a chátrá.

Bývalý biskupský pivovar v Kroměříži.Bývalý biskupský pivovar v Kroměříži.Zdroj: Deník/Dominik Pohludka

Příběhy opuštěných budovPříběhy opuštěných budovZdroj: DeníkDeset týdnů Příběhů opuštěných budov

Již vyšlo:
1. Opuštěné mlýny a statky
2. Tajemné zámky, hrady a kostely

Dnes:
3. Tovární, vojenské, železniční, ekonomické budovy

Ještě vyjde:

4. Dům či vila slavné osobnosti
5. Objekt s kriminální minulostí, popraviště
6. Proslavily ho film a televize
7. Nemocnice, lázně, tábory
8. Zaniklé obce a osady
9. V tom domě straší, urbex
10. Tajemné objekty, které našly nový účel