Předchozí
1 z 13
Další

Středočeský kraj

Šafaříkův mlýn v Nymburce

Mohutná stavba s opadávající fasádou, kde se kdysi točila obří kola, rachotila síta a drtičky. V Nymburce, kde se podle Bohumila Hrabala zastavil čas, je právě na budově historického mlýna patrné, jak čas rychle běží. Uvnitř mlýnice se můžete zadívat na nápis, který je datován římskými číslicemi do roku 1787. A pod okny sviští mladíci na elektrokoloběžkách.

Šafaříkův mlýn v NymburceŠafaříkův mlýn v NymburceZdroj: Zpravodajové Deníku

Ústecký kraj

Zřícenina Mlýnu Windsor

Zubatá věž vyčuhující nad stromy na malém pahorku u obce Siřejovice nedaleko Lovosic strhává pozornost řidičů jedoucí po dálnici D8. Není to ani zámek, ani hrad, ale ruina kdysi velkého větrného mlýna.

Zřícenina Mlýnu WindsorZřícenina Mlýnu WindsorZdroj: Zpravodajové Deníku

Liberecký kraj

Sušárna chmele Dubá

Jen díky vytrvalému a mnohaletému úsilí radnice v Dubé na Českolipsku nezmizela tamní historická sušárna chmele ze světa. Po desetiletích chátrání a barbarského užívání k tomu přitom chybělo jen málo a dnes se chýlí její rekonstrukce ke konci.

Sušárna chmele DubáSušárna chmele DubáZdroj: Zpravodajové Deníku

Královehradecký kraj

Tvrz Viléma Konecchlumského

Když se před lety objevila zpráva, že by se starý špejchar v Konecchlumí mohl dočkat důstojné obnovy, zajásali nejen místní, ale i ochránci historie. Stav bývalé konecchlumské tvrze se ale za tu dobu změnil spíš k horšímu.

Tvrz Viléma KonecchlumskéhoTvrz Viléma KonecchlumskéhoZdroj: Zpravodajové Deníku

Pardubický kraj

Automatické mlýny v Pardubicích

Národní kulturní památce Winternitzových automatických mlýnů patří pozornost nejen Pardubáků. Z bývalé mlýnice, skladů zrní a expedice pytlů se nyní stává nový domov pro výtvarné umění. Na podzim by v areálu, kde se více než sto let mlela mouka, měly vzniknout také polytechnické dílny.

Automatické mlýny v PardubicíchAutomatické mlýny v PardubicíchZdroj: Zpravodajové Deníku

Jihočeský kraj

Sýpka se stájí v Jindřichově Hradci

V Jindřichově Hradci se nachází sýpka se stájí, která je součástí bývalého černínského takzvaného Nového Dvora. Zub času, bujná vegetace i vandalové zde neúprosně pracují, ale kvůli stále nedořešeným soudním sporům a opakovaným snahám Czerninů o získání osvědčení o občanství, je naděje na zlepšení stavu zatím v nedohlednu.

Sýpka se stájí v Jindřichově HradciSýpka se stájí v Jindřichově HradciZdroj: Zpravodajové Deníku

Plzeňský kraj

Benišův mlýn pod Milevem

Někdejší slávu Benišova mlýna pod Milevem na řece Úhlavce připomíná jen zřícenina hlavní mlýnské budovy, několik zdí přilehlých budov usedlosti, část náhonu a pomníček mlynáře Johanna Flossmanna.

Louky kolem mlýna jsou v létě využívány pro tábory, posedět nebo i přenocovat se zastaví nejeden tramp.

Benišův mlýn pod MilevemBenišův mlýn pod MilevemZdroj: Zpravodajové Deníku

Karlovarský kraj

Petterův mlýn v Jáchymově

Historie Petterova mlýna se váže až k roku 1532 a je tak druhým nejstarším zachovaným mlýnem v Česku. Památka ale dlouhé roky chátrá, dnes už nemá ani střechu, a nevědoucí kolemjedoucí ani netuší, jak vzácná ruina tam vlastně stojí. Město Jáchymov chce mlýnu vdechnout nový život.

Petterův mlýn v JáchymověPetterův mlýn v JáchymověZdroj: Zpravodajové Deníku

Vysočina

Dolní mlýn v Habrech na Havlíčkobrodsku

Dolní mlýn v Habrech roky chátrá. Stavba je obklopena vzrostlou vegetací a není vyloučeno, že bude dál zarůstat. Budovy a pozemky vlastní jiní majitelé. Zatím se nedokázali dohodnout, co s mlýnem bude. Nyní je v něm sklad nepotřebných věcí.

Dolní mlýn v Habrech na HavlíčkobrodskuDolní mlýn v Habrech na HavlíčkobrodskuZdroj: Zpravodajové Deníku

Jižní Morava

Starý novoveský mlýn

Jen pár metrů od břehu třetího největšího moravského rybníka stojí novoveský mlýn. Budova z osmnáctého století desítky let chátrá. A na její někdejší užitek zapomněli už i místní. Poznat to jde na první pohled. Pod zčernalou střechou staré mlýnice je na několika místech dům obnažen až na cihly. Uvnitř je živo už jen díky několika poletujícím vlaštovkám.

Barokní sýpka Slezské RudolticeStarý novoveský mlýnZdroj: Zpravodajové Deníku

Moravskoslezský kraj

Barokní sýpka Slezské Rudoltice

Zámek Slezské Rudoltice patří obci. Díky velkorysé rekonstrukci vypadá skvěle a láká na Osoblažsko návštěvníky z celé republiky. Málokdo z turistů projde areálem rudoltického zámku až k ruině barokní sýpky, která je ale v soukromých rukou. Sýpka je přitom stejně jako zámek od roku 1958 chráněnou kulturní památkou.

Barokní sýpka v LudéřověBarokní sýpka Slezské RudolticeZdroj: Zpravodajové Deníku

Olomoucký kraj

Barokní sýpka v Ludéřově

Rozpadající se ruina s děravou střechou, prohnilými trámy, dřevomorkou a staticky narušenými zdmi. Na barokní sýpku v Ludéřově byl až do roku 2006 velmi smutný pohled a už na ni byl vystaven demoliční výměr. Navzdory všem nepříznivým okolnostem se partě místních nadšenců ze spolku U nás nakonec podařilo historickou budovu opravit a zachovat pro příští generace.

Hájovna u Králova stoluBarokní sýpka v LudéřověZdroj: Zpravodajové Deníku

Zlínský kraj

Hájovna u Králova stolu

Významným orientačním bodem je v jihovýchodní části Chřibů památný i bájný kámen Králův stůl. Sto deset metrů od něj, po pravé straně silnice, budila bezmála dvě století pozornost turistů hájovna zvaná v minulosti Nové Dvory, později Spálený kvartýr. Od roku 1994 v ní nikdo nebydlel, v roce 2014 záhadně vzplanula a o čtyři roky později byla zbourána.

Deset týdnů Příběhů opuštěných budovHájovna u Králova stoluZdroj: Zpravodajové Deníku

Deset týdnů Příběhů opuštěných budov

Příběhy opuštěných budovPříběhy opuštěných budovZdroj: Deník1. Opuštěné mlýny, statky
2. Tajemný zámek, hrad, kostel
3. Tovární, vojenská, železniční, ekonomická budova
4. Dům slavné osobnosti, vila
5. Objekt s kriminální minulostí, popraviště
6. Proslavily ho film a televize
7. Nemocnice, lázně, tábory
8. Zaniklé obce a osady
9. V tom domě straší, urbex
10. Tajemné objekty, které našly nový účel