Zatímco děti a rodiče změnu jednoznačně vítají, ředitelé středních škol, především gymnázií, jsou z ní nešťastní.

„Zatíží nás to finančně i administrativně, budeme muset hledat co nejschůdnější jednotná kritéria pro přijetí studentů bez přijímacích zkoušek,“ uvedl například ředitel pražského Gymnázia Na Vítězné pláni Jaroslav Mervínský. Obává se, že takovým měřítkem by se mohl stát studijní průměr. „Kdo bude mít samé jedničky, bude přijatý bez zkoušky, ačkoli třeba vůbec nebude mít předpoklady pro daný obor,“ míní Mervínský. Ministerstvo školství si uvědomuje, že nový systém s sebou přináší řadu problémů.

„Příští rok se to musí vyzkoušet, praxe odhalí nejvážnější zádrhele. Od roku 2010 bychom chtěli středním školám vyjít vstříc přípravou celostátně srovnatelných testů pro žáky základních škol, které by připravil CERMAT, tedy společnost mající na starosti nové státní maturity,“ uvedl v pátek náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger. Už nyní ale hodlá do projednávané novely školského zákona navrhnout, aby úspěšní uchazeči nemohli měnit své rozhodnutí několikrát.

„Zápisový lístek jako závaznou přihlášku ke studiu by mohli stáhnout jen jednou,“ řekl Kitzberger. Ředitelé škol by tak už před prázdninami věděli, kdo skutečně do lavic jejich školy v září zasedne. Přijímací řízení poběhne příští rok od 22. dubna do 7. května. Každá střední škola bude muset vypsat již v prvním kole dva termíny zkoušek, nebo do 31. ledna oznámit, že přijímačky neproběhnou a stanovit kritérium pro přijetí.