Nejstarší motoristická organizace u nás tak navazuje na tradici, která byla založena již po vzniku samostatné republiky. Autoklub se podílel na vývoji dopravní legislativy, zavádění dopravního značení a zvyšování bezpečnosti silničního provozu.

Autoklub se ve spolupráci s Lesy ČR zapojuje do aktivit na řešení problémů, které pálí současnou českou společnost.

Ne po lese

Nejnovější projekt Ne po lese si klade za cíl eliminovat nelegální motorismus v lesích. V době zásadní obnovy krajiny je třeba vysvětlit motorkářům a amatérským jezdcům všechna rizika a nebezpečí, kterým se vystavují, jež působínebo mohou způsobit.

Kde můžete 19. října pomáhat

Jihočeský kraj

Tábor, lokalita Smyslov
LS Český Krumlov – Kleť
Plzeňský kraj
Přírodní park Kornatický potok – Maršál
Karlovarský kraj
lesní komplex v prostoru mezi Golfovým hřištěm Karlovy Vary a Mezinárodním letištěm Karlovy Vary – Olšová Vrata
Ústecký kraj
Lovečkovice, lokalita za hřištěm
Liberecký kraj
Ještědský hřeben
Středočeský kraj
Společenské centrum Vráž u Komorního Hrádku
Královéhradecký kraj
Panské Pole, Rokytnice v Orlických horách
Pardubický kraj
Chata Švýcárna – Slatiňany
Kraj Vysočina
Pelestrov (u Pelestrovské hospůdky)
Jihomoravský kraj
Brno u zastávky MHD „Stará dálnice“, zastávka autobusů 50 a 52
Zlínský kraj
Revír Malenovice, Pod Tlustou horou „Na plácku“
Olomoucký kraj
Les v okolí pevnosti FORT Radíkov
Moravskoslezský kraj
Šilheřovice – Černý les
 
Podrobnosti najdete na webu sazimelesynovegenerace.cz

„Nechceme jít jen cestou kontrol a represe, ale i prevence. Chceme jezdce motivovat, aby využívali schválené offroadové tratě s adekvátním ekologickým zázemím. Kromě Policie ČR jsme zahájili spolupráci s Autoklubem České republiky coby mezinárodními federacemi pověřené jediné autority motoristického sportu u nás,“říká Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

Kde jezdit můžete

Každý motorista, který si stáhne aplikaci Klub nového lesa a zaregistruje se, získá slevu na jízdu v 16 offroadových areálech po celé České republice, kde také obdrží upomínkový dárek. Seznam tratí je k dispozici v mobilní aplikaci Klub nového lesa a bude zveřejněn i na portálu www.nepolese.cz.

Součástí programu bude také komunikační a vzdělávací kampaň, většinou se uskuteční na akcích, kde se motoristé nejčastěji potkávají. Autoklub je držitelem národní autority a automobilovém a motocyklovém sportu, prostřednictvím svých pobočných klubů ovlivňuje členskou základnu. Edukace v této oblasti začíná již u nejmladších jezdců.

„Jezdit načerno po lese prostě není správné. Bojujeme proti nezákonným vjezdům do lesa, tito raubíři ohrožují nejen sebe, ale především turisty, houbaře, lesníky, nedodržují žádné zásady. Organizovaná sportovní činnost probíhá podle přísných pravidel, v Autoklubu ji má na starosti Komise životního prostředí, školíme pořadatele a dodržujeme pokyny, které nám zadá lesní správa,“ vysvětlil Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Přijďte pomáhat i vy

V sobotu 19. října proběhne na 14 místech po celé České republice poprvé v historii Den za obnovu lesa. „Je to den, který spojí všechny v úsilí čelit mimořádné kalamitě v našich lesích tím, že symbolicky zahájíme výsadbu nových lesů, které už dnes sázíme napříč republikou. Na sázení stromů je zvána široká veřejnost, kromě výsadby sazenic si zájemci mohou vyzkoušet i lesnické dovednosti a zeptat se v infostáncích našich zaměstnanců na vše, co je v souvislosti s obnovou krajiny zajímá. Chceme veřejnosti představit les pro dvaadvacáté století,“ řekl Josef Vojáček.

Akce se zúčastní i známé osobnosti. Každý může přidat svůj první stromek ke společnému úsilí nazvanému Sázíme lesy nové generace. „Aktivovali jsme naše kluby a členy v regionech, ať se zapojí, v rámci Dne na obnovu lesa budeme hovořit i o projektu Ne po lese,“ představil roli Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Například mladý, jedenáctiletý mistr světa v motokrosu Vítězslav Marek má v plánu zúčastnit se s rodinou akce v Pardubickém kraji. Šestinásobný vítěz legendární Rallye Dakar Karel Loprais se zase chystá do revíru Malenovice u Zlína. „Les je dnes pro mě místem k rekreaci a odpočinku,“ říká. „Spojme se všichni ve chvíli, kdy naše lesy potřebujípomoc v boji s kůrovcovou kalamitou. Já určitě přijdu.“