Všeobecné vzdělávání nabízí v Praze podle statistiky ministerstva školství 79 středních škol, odborné vzdělání s maturitou 105 škol. Gymnázia a všeobecná lycea tak zabírají v nabídce pražského středoškolského školství s maturitou 43 procent. V celém Česku je jich 370 a tvoří zhruba 32 procent škol zakončených maturitní zkouškou.

Český premiér Petr Fiala je pravidelným hostem unikátních živých debat Deníku.
Regionům chybí školy. Fiala: Musí se dostavět. Výměny ministrů věci komplikují

Například Gymnázium Nad Štolou v Praze 7 přijalo letos k čtyřletému studiu podle zveřejněných výsledků zkoušek 70 lidí z 217. Poslední přijatý získal v testech z češtiny a matematiky, které centrálně zadává a vyhodnocuje státní organizace Cermat, 82 bodů ze 100 možných. Zájemci o studium přírodních věd na Gymnáziu Arabská v Praze 6 museli získat nejméně 88 bodů, pro studium programování 82 bodů a na humanitní vědy 81 bodů. K přijetí do prvního ročníku na Gymnáziu Opatov v Praze 11 bylo z jednotných testů potřeba alespoň 77 bodů.

Rozdíly jsou značné

Na mnohých gymnáziích v krajích naproti tomu stačil pro přijetí často nižší počet bodů než v Praze. Například na Gymnáziu Písek uspělo 59 ze 138 zájemců, minimum k přijetí bylo 71 bodů. Na Gymnáziu Žďár nad Sázavou byli úspěšní zájemci s výsledkem od 69 bodů výše a na Gymnáziu Chomutov od 41 bodů. Uchazeči o čtyřleté studium na Gymnáziu Rakovník museli mít pro přijetí aspoň 57 bodů a na Gymnáziu Mělník 65.

Praha 6 bojuje proti spádové turistice, zleva Jan Růžička (senátor), Mariana Čapková (místostarostka pro oblast školství), Jakub Stárek (starosta), Jan Lacina (poslanec), Petr Karvánek (ředitel ZŠ Antonína Čermáka)
Školy v Praze bojují proti spádové turistice. Legislativní oporu ale nemají

Mnozí odborníci na školství vybízejí ke zrušení jednotných přijímacích zkoušek. Podle nich nejsou spravedlivé, protože některým dětem před konáním zkoušek rodiče zaplatí přípravné kurzy. To je zvýhodňuje před jinými uchazeči, jejichž rodiny nemají tolik peněz nebo se o vzdělávání tolik nezajímají. Svou roli hraje rovněž nutnost dojíždění na kurzy, které může být časově náročné.

Nejvíce přípravných kurzů nabízí organizace a školy v Praze, obvykle jsou placené a stojí stovky až vyšší tisíce korun. Zdarma si školáci mohou procvičovat testová zadání z minulých let, které na svém webu zveřejňuje Cermat.

Zdroj: Youtube

Chudoba snižuje šanci na vzdělávání

Například ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký již dříve upozornil, že pro úspěšné zvládnutí zkoušek je třeba, aby děti zvládly i správné vyplňování testových formulářů, což se podle něj nejlépe naučí právě na přípravných kurzech. Šance na vzdělávání tak podle některých odborníků výrazně ovlivňuje ekonomické a sociální postavení rodičů dítěte.

Projednávaný zákon o pedagogických pracovních, který míří do Senátu, má významně zlepšit profesní podporu pro pomoc začínajícím učitelům. Ilustrační foto.
Vyšší platy učitelů v minulosti školství pomohly, říká Markéta Seidlová z odborů

K jednotným přijímacím zkouškám na maturitní obory středních škol, víceletá gymnázia a nástavby se letos podle Cermatu přihlásilo 116.031 dětí, tedy o čtvrtinu víc než před šesti lety, kdy se centrálně zadávané zkoušky konaly poprvé. Žáci základních škol podali k jednotným zkouškám 212.344 přihlášek, tedy o 13 procent více než loni.