„Teď jsou v ohrožení tesaři, zámečníci, malíři i zedníci,“ vypočítává Veselý. Patnáctiletých dětí rok od roku ubývá, letos jich opustí základní školy o několik tisíc méně než loni. „Pokud není ve třídě minimálně 24 žáků, nemáme šanci to finančně utáhnout,“ posteskl si Veselý. Navíc mu valem ubývají sponzoři z řad stavebních firem. „V důsledku ekonomické krize nikdo netuší, kolik zakázek bude mít, čili kolik řemeslníků bude potřebovat. Zájem o motivační programy pro učně je na nule,“ vysvětluje ředitel jediné odborné školy svého druhu v jihočeské metropoli.

Přijímací řízení, které na ní probíhá bez zkoušek do učňovských i maturitních oborů, očekává Veselý s obavami. Pokud nezíská dost uchazečů, bude muset zavřít další třídy.

Gymnázia se otřásají pod náporem zájemců

Zcela opačné dilema řeší Jiří Růžička, šéf prestižního pražského Gymnázia Jana Keplera. Letos mohou žáci pátých, sedmých a devátých tříd podat na střední školy tři přihlášky hned v prvním kole. „Dříve měly děti jistou autocenzuru, ty opravdu nadané si dávaly přihlášku na výběrové školy, ostatní pak na méně náročné. To teď padá,“ tvrdí Růžička.

Co se tedy stane? Nejschopnější školáci se dostanou na všechny tři zvolené školy, vybírat si tak budou až po oznámení o přijetí. Podle Růžičky to nevyřeší ani náročné zkoušky. Řada gymnázií navíc svoje testy ani nechystá. Sahají raději po těch, jež připravuje společnost SCIO. Její mluvčí Bohumil Kartous Deníku potvrdil, že jejich nabídku využije 181 škol, a to ve dvou termínech, 22. a 24. dubna. „Je to zhruba o deset škol méně než loni, což svědčí o poklesu populace v dané věkové kategorii,“ říká Kartous.

Důvodem je ale také to, že mnohé školy zkoušky nedělají a jediným kritériem k přijetí zájemce je studijní průměr. To se ale netýká víceletých gymnázií, kde se naopak děsí mamutího navýšení přihlášek. Každému uchazeči přitom musí poslat pozvánku ke zkoušce a sdělení o výsledku. „To představuje obrovský nárůst administrativy i finančních výdajů,“ stěžuje si ředitel Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze 4 Jaroslav Mervínský.

Školy nové přijímačky odmítají

A není sám. Podle šetření Ústavu pro informace ve vzdělávání je s novým pojetím přijímaček nespokojena většina ředitelů SŠ. Na klasické klasifikační stupnici ho v průměru ohodnotili známkou 4,3. Zavedení zápisového lístku, kterým žáci musí potvrdit svůj nástup na danou školu a zpět ho mohou vzít jen jednou, považuje 46,2 procenta ředitelů za zbytečnou komplikaci. „Po prvním kole vůbec nedokážeme odhadnout, kdo k nám skutečně nastoupí. Obvoláme ty, kteří zůstali pod čarou a budeme je přesvědčovat, aby se rozhodli pro naše gymnázium. Bude to hrozný guláš,“ míní Růžička.

Má ale po ruce recept. „Přijímací zkoušky by měly mít jednotnou podobu. Elektronický systém by je pak rozřadil podle získaných bodů. Držitelé nejvyššího počtu by se dostali na nejlepší školu, ti s menším třeba na desátou v pořadí,“ naznačuje Růžička. Ministr školství Ondřej Liška míní, že letošní rok bude zkušební. „Pro příští rok chystáme nové řešení, spočívající v zavedení centrálních testů a on-line informačního systému,“ slíbil Liška.

Jak se letos dostat na SŠ
• ředitelé středních škol zveřejnili kritéria a termíny pro 1. kolo přijímacích zkoušek do 31. ledna
• uchazeč si obstará 1 - 3 přihlášky – buď v ZŠ, v prodejnách SEVT nebo na web stránkách MŠMT
• posluchač 5., 7. nebo 9. třídy ZŠ vyplní přihlášky a nechá si na nich potvrdit prospěch na ZŠ
• žák odevzdá přihlášky přímo na vybrané střední školy - do 15. března
• zájemce si vyzvedne v ZŠ zápisový lístek - do 15. března
• škola pořádá 1. kolo přijímací zkoušky ve dvou termínech od 22. dubna do 7. května
• rozhodnutí o přijetí/nepřijetí škola, která vypisuje přijímací zkoušky, zasílá do 3 pracovních dnů po vykonání přijímací zkoušky
• škola, která nepořádá přijímací zkoušky, rozhodnutí o přijetí/nepřijetí pošle kdykoliv po 16. březnu
• do 5 pracovních dnů od doručení rozhodnutí úspěšný uchazeč zašle řediteli SŠ zápisový lístek
• nebude-li zápisový lísek v této lhůtě škole doručen, je možné místo obsadit jiným uchazečem
• v případě nepřijetí lze do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí podat k rukám ředitele SŠ odvolání