Šestatřicetiletý Marcin sloužil v armádě již patnáct let, smrt jej zastihla na jeho páté zahraniční misi. V Afghánistánu byl už potřetí. Spolu s ním přišli o život i dva desátníci, osmadvacetiletý Kamil Beneš a o čtyři roky mladší Patrik Štěpánek.

HASIČ I VODÁK

„Byl to velice prima kluk. Svoji práci v armádě bral vážně, měla pro něj i velký morální smysl,“ řekl Deníku na adresu Marcina Radek Livečka, starosta Dívčic na Českobudějovicku. V této obci žil rotný několik posledních let, pokud ovšem nebyl na častých cvičeních a služebních cestách.

Přihlásil se rovněž k dobrovolným hasičům. „Když měl čas, tak nám ho věnoval,“ zavzpomínal starosta, jenž zdejší hasiče vede. Připomněl, jak jim Marcin pomáhal s obnovou techniky. Čestný, pracovitý a férový. Tak si na rotného pamatují i v Litvínově, kde před 17 lety absolvoval střední odbornou školu pro ochranu životního prostředí. „Martina velice dobře znali nejen spolužáci, ale díky vodáckým kurzům, na které s námi později jezdil, i mladší studentské ročníky,“ řekl Deníku ředitel školy Schola Humanitas Ladislav Turbák.  

Jako o hodném klukovi a skvělém spolužákovi mluví kamarádi také o Patriku Štěpánkovi v obci Mokrouše ležící poblíž Plzně. Na základní školu chodil do blízkého Tymákova. „On byl takovej maličkej, ale když vnučka měla těžkou tašku, tak jí s ní pomohl,“ zavzpomínala pro Deník jedna ze starších obyvatelek obce.

„To je strašný, Kamile. Rád jsem s tebou hrával fotbal, pil pivo a smál se,“ připsal na sociální sítě k fotce posledního z trojice zabitých vojáků Kamila Beneše Zdeněk Jára, jeho kamarád z Hluboké nad Vltavou. Právě tam vojín vyrůstal a chodil do školy.

POHŘBY S POCTAMI

Památku trojice padlých ve středu v pravé poledne lidem ve všech městech a obcích Česka připomenou sirény. Jejich zvuk bude znít déle než dvě minuty. O několik hodin později přiletí do vlasti leteckým speciálem jejich ostatky. Ceremoniálu na ruzyňském letišti se zúčastní prezident Miloš Zeman i ministr obrany Lubomír Metnar.

Podle ministerstva obrany by muži měli být následně pohřbeni s vojenskými poctami. Kdy se tak stane, zatím nebylo určeno. Podle ČTK by se pohřby měly konat v místech bydliště vojáků.

Zbývající Češi zatím zůstávají na základně v Bagrámu a do patrol v okolním terénu se nepouštějí. „K obnovení dojde, až budeme přesně vědět, co se stalo, proč a jak se to stalo,“ řekl v ČT zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner.