S přímou volbou prezidenta souhlasí i dva z favoritů letošního klání. „Tento způsob dává voličům možnost vybrat si z mnohem širšího spektra osobností z různých profesí a neměli bychom ho odsuzovat pro některé nedostatky, které dnes vidíme,“ řekl ve středeční debatě Deníku Petr Pavel.

Danuše Nerudová to vidí podobně: „Přímá volba je vždycky známkou rozvinuté demokracie a zároveň její zkouškou.“ Navíc otevřela zajímavé téma: „Nejsem pro návrat k volbě hlavy státu poslanci a senátory. Jistá impotence vládní koalice postavit vlastního nominanta rozvířila diskusi o změně ústavy v tomto smyslu, ale podle mě šlo o mimořádnou situaci a v dalších volbách budou jistě i další politické strany schopny postavit své kandidáty.“

close Ví premiér, co vás trápí? info Zdroj: Deník zoom_in Ví premiér, co vás trápí? Jak tuto kritiku vnímá premiér? Proč konkrétně jeho ODS nenašla vhodnou osobnost, která by se ucházela o Pražský hrad? V debatě Deníku se zeptáme i na perspektivu součinnosti vlády s příští hlavou státu. Jezdil by na summity NATO Petr Fiala, nebo budoucí prezident/ka? Prozradí, koho bude volit?