Na co by lidé měli při pobytu na slunci především dbát?
Při pobytu na slunci během léta by měli lidé používat voděodolné ochranné krémy nebo prostředky s UV filtrem, tedy s ochranou před UVB a UVA zářením, a aplikovat je na všechna místa, která budou vystavena slunečnímu záření. A to nejpozději půl hodiny před začátkem pobytu na slunci.

Pak je potřeba ošetření kůže prostředkem s UV filtrem opakovat každé dvě hodiny a eventuálně po každém setření prostředku oděvem, ručníkem a podobně. Po koupání je vhodné se raději utřít do sucha než se nechat osušit sluncem a raději potom aplikovat na kůži prostředek s UV filtrem znovu. Dále by se měli chránit pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi s UV filtrem. Neměli by se vystavovat zbytečně slunci mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. Měli by přijímat hodně tekutin a po ukončení pobytu na slunci ošetřovat denně kůži hydratačními krémy, zvláště na obličeji, krku a dekoltu.

Chodí k vám v těchto horkých dnech více pacientů s kožními problémy? Jaké mají nejčastěji potíže?
V těchto parných dnech přicházejí do kožní ambulance často pacienti s akutními kožními problémy, které souvisí s pobytem na slunci, na louce, u vody. Jedná se často o spálení kůže, sluneční alergie a kožní reakce po poštípání hmyzem.

Poskytují opalovací přípravky dostatečnou ochranu před sluncem? Jak vysoký faktor doporučujete?
Každý člověk by si měl sám nebo po konzultaci s lékařem určit svůj fototyp pleti a podle toho zvolit výšku faktoru sluneční ochrany. Faktor sluneční ochrany – SPF – značí ochranu před UVB zářením. Nejnižší SPF je šest, nejvyšší padesát plus. Ochrana před UVA zářením nemá číselnou hodnotu. Produkt, který je schopen toto záření dostatečně odfiltrovat, se označuje symbolem UVA v kroužku.

U lidí s velmi citlivou kůží, světlýma očima, zrzavými nebo velmi plavými vlasy, se doporučuje co nejvyšší SPF , tedy třicet a výše U lidí s citlivou kůží, modrýma očima a blond vlasy je vhodná stejně vysoká ochrana. U lidí s normální kůží, kteří se opalují dohněda, se doporučuje ochrana střední – SPF dvacet až třicet a u lidí s odolnou kůží, tmavýma očima a snědou pletí může být ochrana nižší. Je rozdíl, když lidé pobývají na slunci u nás nebo u moře, v exotických zemích, ve vysokých horách a podobně. V tom případě je třeba raději zvolit co nejvyšší ochranu.

Hrozí například riziko kožního nádoru i přesto, že se člověk natře opalovacím krémem?
Riziko vzniku kožních nádorů a zrychlení procesu stárnutí kůže hrozí vždy, i po použití opalovacích krémů, neboť ochrana před UV zářením nemůže být nikdy stoprocentní. Více rizikový je ten, u něhož se v rodině zhoubný kožní nádor již vyskytl. Dále ten, kdo má světlý typ kůže, hodně mateřských znamének nebo pih, kdo se nadměrně sluní či se opakovaně opaluje v soláriu. Více rizikovým je i člověk, který již měl kožní nádor v minulosti nebo má oslabenou imunitu.

Jak se vlastně pozná melanom?
Maligní melanom je velmi zhoubný kožní nádor, který vzniká z pigmentových buněk. Většinou je uložený na kůži, ale i na sliznici, v oku nebo pod nehtem. Ve většině případů je výrazně hnědě zbarvený. Každý by si měl pravidelně kontrolovat kůži celého těla sám nebo s pomocí druhé osoby a každá změna na kůži – nový útvar, změna staršího znaménka, tvorba šupin, krvácení, zarudnutí kolem znaménka, změna barvy nebo změna velikosti útvaru – by měla člověka přimět nechat se vyšetřit.

Pokud má člověk podezření na melanom, měl by okamžitě vyhledat lékaře? Jak nebezpečný nádor to je?
Jestliže má člověk sebemenší podezření na kožní nádor, měl by se nechat co nejdříve vyšetřit dermatologem. Maligní melanom je velmi nebezpečný kožní nádor, který je schopen rychle tvořit i vzdálené metastázy. Pokud je zjištěn včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní. Pokud pacient přijde k lékaři pozdě, pravděpodobnost úspěšné léčby je minimální. V Nemocnici Břeclav funguje již téměř dva roky speciální poradna pro prevenci rakoviny kůže. Lidé se mohou nechat vyšetřit každé pondělí od šestnácti do devatenácti hodin i bez předchozího objednání.