„Včera jsme přijali trestní oznámení na neznámého pachatele. Zatím to šetříme jako násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci,“ řekla Pivková s tím, že víc informací policie zatím poskytovat nebude.

Primátorka Řápková Deníku.cz nezvedla telefon. Podle serveru iDNES.cz však byl v dopise také text: „Vypadni z radnice se všemi svými zloději, jinak tě čeká smrt.“ Psaní však k primátorce nedorazilo. Poštovní úřednice podle serveru nahmatala náboj a zásilku vyřadila jako nebezpečnou.

Primátorka čelí v poslední době kritice ze strany řady obyvatel. Považují ji totiž za hlavní postavu, která hrála roli v odvolání ředitele zooparku Přemysla Rabase, který byl mezi lidmi velice oblíbený. Předtím ji kritizovali za zpoplatnění středu města či za pronájem Kamencového jezera.

Sama Řápková spojila dopis právě s posledním případem – odvoláním Rabase. „Největší konflikt řešíme s panem Rabasem, nelze proto vyloučit, že to s tím souvisí,“ řekla Řápková pro iDNES.cz. „Já mám své podezření, ale věc šetří policie,“ dodala.

Podobný případ není na české politické scéně první. Nábojnice v dopise dostalo pět politiků při únorové volbě prezidenta. Tehdy to vypadalo, že je mají dopisy zastrašit, aby nevolili Václava Klause.

Strana zelených v Chomutově vystoupila z koalice
Chomutovu budou vládnout jen politici ODS a ČSSD. Strana zelených, která byla třetí koaliční stranou, ve středu z koalice vystoupila. Deníku.cz to oznámila předsedkyně místní organizace SZ Džamila Stehlíková.

Zelení tak reagovali především na kontroverzní odvolání ředitele zooparku Přemysla Rabase, který je zároveň poslancem a městským zastupitelem za Stranu zelených. „Byl to zcela nestandardní postup. Odvolali ho bez jediného vážně podloženého důvodu,“ uvedla Stehlíková. Ta zároveň přiznala, že odvolání Rabase bylo poslední kapkou, ale ne jediným důvodem. „S atmosférou v koalici jsme nespokojeni již delší dobu. Možná naše rozhodnutí vystoupit měli přijít ještě dřív.“

Strana zelených tak v Chomutově odchází do opozice, kde jsou pouze komunisté. Zelení měli ze čtyř mandátů dvě místa v radě, teď zřejmě zůstanou jen jako tři zastupitelé. Radní Jiří Roth, který byl za SZ zvolen, totiž ze strany vystoupil poté, co pomohl Rabase odvolat. Druhý radní, Michal Kasl, jako jediný hlasoval proti. A před pár dny oznámil, že na křeslo radního rezignuje. Roth chce v radě zůstat jako nezávislý, Kasla zřejmě nahradí někdo z ODS či ČSSD. (jd)
Stehlíková: Odvolání Rabase bylo stětí hlavy jako ze středověku

Strana zelených v Chomutově vystoupila z koalice s ČSSD a ODS. Proč?


Důvodů je více. Jeden z hlavních a aktuálních je ale zcela nestandardní postup, když radní v nepřítomnosti a bez vážných a podložených důvodů odvolali ředitele zooparku Přemysla Rabase, který je členem naší strany. Když se před pár lety odvolával jednatel městské společnosti Teplo, trvalo to půl roku a docházel skoro na každé druhé zasedání rady. Odvolání Přemysla Rabase bylo stětím hlavy jako ze středověku. Takovým způsobem se nedá vládnout městu.

Ale na vládě ve městě jste se doteď podíleli i vy…


Ano, ale s takovými neodbornými a nekompetentními rozhodnutími už nechceme mít nic společného. Naše nespokojenost s atmosférou v koalici panuje už delší dobu. Neměli jsme možnost ani prostor rozvíjet svůj program, neměli jsme žádnou moc podílet se na vedení města, nesli jsme pouze odpovědnost.

Proč jste tedy nevystoupili z koalice dřív?


Možná to mělo přijít dříve. A přiznávám, že já byla ta poslední, kdo s vystoupením souhlasil. Snažili jsme se zachovat koalici, proto jsme třeba hlasovali i pro pronájem Kamencového jezera, přestože naše námitky proti způsobu či délce pronajmutí nebyly vyslyšeny.

Říkala jste, že důvodů pro vystoupení je víc. Jaké jsou další?


Právě to, že jsme neměli žádný prostor uplatňovat náš program a naše názory. Pak byla řada menších požadavků, se kterými jsme do koalice šli, od prostoru v radničních novinách po dalšího člena v komisi pro životní prostředí. Když jsme si teď všechno zrekapitulovali, zjistili jsme, že už není jediný důvod v koalici zůstávat.

Jeden radní (Jiří Roth) ze Strany zelených vystoupil, druhý teď rezignuje. Budete do rady navrhovat někoho jiného za svou stranu nebo definitivně odcházíte do opozice?


Nehodláme nikoho navrhovat. Vystupujeme z koalice. Tím je to jasné.

Zůstanete pouze v opozici? Nebudete se snažit třeba o přeskupení koalice v jiném složení?


Takhle uprostřed volebního období je to nereálné. Žádnou nabídkou k jednání dávat nebudeme. Navíc by to předpokládalo spolupráci s KSČM a ta je pro nás jako koaliční partner nepřípustný.