Kauza Nagyová na Hradě. Tak označil senátor Vladimír Dryml případ, kdy 
v rukách kancléře Vratislava Mynáře, prezidentova poradce Martina Nejedlého nebo předsedy zemanovců Zdeňka Štengla mají končit tajné zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) určené pro prezidenta Miloše Zemana. Tito muži přitom nemají potřebnou bezpečnostní prověrku. S informací přišel server Echo24.

„Nevím o tom, že by měli oficiální oprávnění přistupovat k utajeným informacím. 
A nevěřím tomu, že by BIS postupovala protizákonně a poskytovala utajené informace neoprávněným osobám. Otázkou je, jak s informacemi BIS nakládají přímo v prezidentské kanceláři," sdělil Deníku předseda parlamentní komise pro kontrolu BIS Richard Dolejš (ČSSD). Doplnil, že se na věc zeptá přímo ředitele tajné služby na nejbližším jednání komise.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora můžou do tajných zpráv ze zákona nahlížet pouze lidé s potřebným prověřením, ale i s určením. Prověrku uděluje Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Určení by pak měl na Hradě udělovat kancléř. Ten však zatím bezpečnostní prověrku pro utajené informace nemá a bude trvat měsíce, než mu ji bezpečnostní úřad vyřídí.

Podezřením by se však měl podle bývalého šéfa civilní rozvědky a nynějšího senátora Františka Bublana (ČSSD) NBÚ zabývat. „Mohl by udělat prověrku. Podívat do spisové knihy a podobně," řekl senátor.

Zda na případu NBÚ už pracuje, není jasné. „Tyto věci zásadně nekomentujeme," řekl pouze mluvčí úřadu Radek Holý.

NBÚ nekontaktoval

Senátora Drymla, aby jeho informace prověřil, prý NBÚ zatím nekontaktoval. Dryml však na svém tvrzení trvá.

„Mám vážné podezření, že 
k předávání tajných zpráv dochází. Je to ale velmi citlivá záležitost a není určena pro veřejnost," odpověděl na otázku, s jakými tajnými informacemi se měl kancléř nebo prezidentův poradce seznámit.

Nad Drymlovým nařčením kroutí kancléř Mynář (SPOZ) hlavou. Za poslední rok, kdy je Miloš Zeman ve funkci, podle něho přišly na Hrad pouze dvě zprávy v režimu tajné nebo přísně tajné. „Mně vůbec pod ruku nepřijdou. Je vidět, že pan Dryml nezná organizační řád a s tím spojenou bezpečnostní směrnici, která určuje, jak v prezidentově kanceláři mohou kolovat tajné materiály," řekl Mynář.

Podle našich informací by měli mít k takovým materiálům na Hradě přístup pouze tři lidé. Kromě prezidenta Zemana, který ze zákona prověrku nepotřebuje, také šéf zahraničního odboru Hynek Kmoníček a šéf bezpečnostního odboru Jan Fulík, kteří potřebné prověrky mají.

Protizákonné jednání?

Jestliže by do tajných materiálů na Hradě nahlížel někdo jiný, bylo by to podle Šándora protizákonné. „Nebyl by to dobrý signál," doplnil.

Za problém by to považoval i senátor Bublan. „Tím, že jsme v Severoatlantické alianci, jsme odpovědní za to, kdo s takovými materiály nakládá," řekl s tím, že většina zpráv tajných služeb, které přicházejí na Hrad, jsou na nízkém stupni utajení – vyhrazené. „Jedná se o informace z otevřených zdrojů, doplněné o analýzu," upřesnil senátor.

O své informace by se však měl Dryml podělit právě 
s parlamentní komisí pro kontrolu činnosti BIS, vzkázal poslanec Dolejš. „Pokud pan Dryml má zmíněné podezření, tak by měl postupovat 
v souladu se zákonem a podat trestní oznámení a podnět naší komisi. Mohlo by se jednat 
o podezření z trestného činu," doplnil Dolejš.

Dryml byl před loňskými volbami do sněmovny členem SPOZ. Hlasitě kritizoval výběr kandidátů, což se zemanovcům nelíbilo. Se stranou, která ho loni v září vyloučila, se rozešel ve zlém. SPOZ příští sobotu volí nové vedení.