Minimální mzda handicapovaných se od ledna zvýší z nynějších 8000 na 9300 korun. S přidáním, o němž rozhodla vláda, zaměstnavatelé souhlasili. Požadovali ale zvýšení příspěvků na zaměstnávání postižených. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už dřív řekla, že by na to její resort potřeboval asi půl miliardy navíc.

Nyní můžou zaměstnavatelé dostat od úřadu práce 75 procent vynaložených nákladů na mzdu postiženého, nejvýš ale 8000 korun. Můžou získat i částku na další náklady, které vydali kvůli zaměstnání handicapovaného. Maximálně to jsou měsíčně 2000 korun. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák navrhuje přidat na mzdy 800 a na náklady 700 korun. Stát by to mělo asi 200 milionů. Podle náměstka ministryně práce Jana Marka na to resort peníze ve svém rozpočtu najde.

Obavy z propouštění

Podle Sklenáka je nutné příspěvek zvýšit. Firmy by se totiž jinak kvůli stanovení vyšší minimální mzdy – a tedy vyšším výdajům – mohly začít pracovníků s handicapem zbavovat. „Myslím, že tyto obavy jsou reálné a že by mohlo dojít k propouštění těchto osob," uvedl Sklenák. Podle něj se zaměstnávání postižených bez podpory státu neobejde.

Příspěvky upravuje zákon o zaměstnanosti. Pozměňovací návrh patří ale do novely o bezpečnosti práce, inspekci práce a živnostenském podnikání. Ústavní soud přitom v minulosti už takzvaný přílepek, který s nornou nesouvisí, zrušil.

Přílepek

S tím, že by se mělo zvýšení příspěvků dostat do legislativy jako „přílepek", má problém například poslankyně ANO Radka Maxová. „Pozměňovací návrh je sice z věcného hlediska opodstatněný, ale principiálně je špatně. Přestože se s ním obsahově ztotožňuji, naprosto nemohu souhlasit s připojením k zákonu o bezpečnosti," uvedla Maxová. Podle ní ministerstvo práce novelu o zaměstnanosti připravilo, panují ale obavy, že se nestihne přijmout.

Sklenák svůj návrh za „pravý přílepek" nepovažuje. Nedostává se prý „zákon o surových diamantech do zákona o veřejných zakázkách". Výbor se snažil přijít na to, jak by se situace dala vyřešit. Doporučil změnu názvu projednávané novely. V něm by se měl mezi vyjmenovanými zákony o bezpečnosti, inspekci a živnostenském podnikání objevit i zákon o zaměstnanosti.

Minimální mzda postižených je nižší než nejnižší výdělek ostatních, který nyní činí 9200 korun a od ledna se zvýší na 9900 korun. Podle vládního plánu prosazování rovných příležitostí pro lidi s handicapem by se minimální mzda zdravých a postižených měla srovnat. Původně to mělo být od příštího roku, kabinet termín odsunul na leden 2017.