Když Pánbůh dopustí, i motyka spustí. Tím Nejvyšším je v pondělí až do 22. hodiny téměř šest tisíc členů a registrovaných sympatizantů Věcí veřejných. No a tou motykou dýchavičná koaliční vláda. Véčkaři v elektronických volbách vybírají svého předsedu ze tří kandidátů: Radka Johna, Karolíny Peake a Dagmar Navrátilové.

„Pro zabezpečení regulérnosti hlasování jsme udělali maximum, během volby budou mít do systému přístup jen certifikovaní notáři,“ ujišťuje mluvčí VV Jakub Žižka. Vítězi stačí hlasy pouhých deseti procent oprávněných voličů, tedy zhruba 600.

Celkem nezáživná vnitrostranická záležitost vzhledem k vleklé koaliční krizi dostala dramatický náboj. Koaliční špičky se na středeční K9 hladce shodly na mimořádných důchodech pro účastníky třetího odboje, rozjednaly zdravotní reformu a pochválily se za schválení občanského zákoníku, sociálních zákonů, armádní koncepce a revoluční pravidla pro zadávání veřejných zakázek. Co je to ale platné, když vládě jako celku věří už jen 18 procent lidí a z kejklů kolem jejího personálního složení je občanům nevolno? Někteří členové ODS a TOP 09 si to dobře uvědomují a žádají, aby si véčkaři udělaly ve své kuchyni pořádek. „Chci se kdykoli podívat do zrcadla a nepozvracet se při tom,“ říká například poslanecký lídr TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Peake je radikální

Po seriálu úniků tajných nahrávek a dokumentů z dílny Víta Bárty a jeho melody boys and girls nikdo neví, co za spolek tahle strana vlastně je. Její superguru, jak sám sebe Bárta označil v tzv. Etickém kodexu VV z roku 2009, odstoupil z vlády i boje o předsednický post. Vytratil se též podivný sponzor VV Michal Babák. O vratkou židli se tak utkají jen současný šéf VV John a poslanecká předsedkyně Peake. Johnova hvězda dávno zhasla, takže koaliční naděje se upínají k Peake.

Jenže tahle právnička, která je ze všech čelných véčkařů vnímána jako nejserióznější, je také nejradikálnější. Právě ona tvrdě vyžaduje buď čtyři ministerská křesla, nebo odchod z vlády. Její závislost na Bártovi je značně menší než Johnova. Proto také Bártu ani Johna přímo nejmenovala mezi lidmi, které by si vybrala do týmu. Naopak John má v tomto ohledu jasno: chce za své zástupce Bártu, Peake, Klasnovou, Navrátilovou a Šťovíčka. Vítěze voleb musí potvrdit stranická konference, která za týden proběhne v Hradci Králové.

Volba předsedy Věcí veřejných

Elektronická volba probíhá od 19. do 23. května 2011. Hlasování bude považováno za platné, pokud se volby zúčastní přes 10 procent všech oprávněných Véčkařů. V opačném případě by se volba opakovala ve zkrácených lhůtách podle rozhodnutí Rady. Vítězem volby se stane kandidát s nejvyšším počtem odevzdaných hlasů. Jméno vítěze se veřejnost dozví nejpozději 23. května.

Konference se uskuteční 28. a 29. května 2011. Hlasování o předsedovi strany zvoleného přímou volbou se bude řídit podle stanov strany: Pokud Konference nepotvrdí nadpoloviční většinou přítomných hlasů Předsedu ve funkci, musí tento předseda získat v nové volbě více než 75% hlasů hlasujících členů Strany a registrovaných příznivců. Pokud zvolený předseda nezíská 75% hlasů, musí se konat volba nová, jíž se účastní noví kandidáti.

Kdo je ve hře o předsedu.

Kdo je ve hře o předsedu

Radek John (56)
- obhajuje post předsedy, jímž byl zvolen v roce 2009
- je nejznámější tváří VV, která véčkařům zajistila 10,88 procenta hlasů v loňských sněmovních volbách
- jako ministr vnitra trval na odchodu bývalého policejního prezidenta Martinů a prosadil do této funkce Petra Lessyho
- svým ministerským působením vyvolal masové protesty policistů a hasičů, kteří žádali jeho hlavu
- po vládní krizi přijal funkci vicepremiéra pro boj s korupcí, ale nedohodl se s premiérem na svém týmu, a proto rezignoval na vládní post, zůstává poslancem

Karolína Peake (35)
- po absolvování Právnické fakulty UK se věnovala advokacii
byla zastupitelkou Městské části Praha 1 za VV a místopředsedkyní strany
- loni se stala poslankyní a uvažovalo se o ní jako o ministryni spravedlnosti, vládní křeslo ale odmítla
- v dubnu vystřídala Kristýnu Kočí v čele poslaneckého klubu VV
- pokud se stane šéfkou VV, bude ji strana prosazovat do vlády

Dagmar Navrátilová (45)
- vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, deset let učila na gymnáziu, poté působila jako překladatelka a tlumočnice
- loni byla zvolena do sněmovny, je členkou školského výboru
při dubnové krizi se o ní uvažovalo jako o možné ministryni školství
- na šéfku VV kandiduje hlavně jako představitelka moravských regionů

Co čeká nové vedení VV
- rozhodnutí o setrvání či odchodu z vlády
- boj o dodatek koaliční smlouvy a křesla ve vládě
- forenzní audit stranických financí
- obnovení důvěry veřejnosti, nyní by je volila 2,4 procenta lidí
- zamezení odchodu členů z regionů