Trojice podle verdiktu způsobila více než 2000 poškozeným škodu téměř 800 milionů korun. Obžaloba muže vinila ze zpronevěry, podle prvoinstančního senát se však dopustili porušování povinnosti při správě cizího majetku. Všichni tři vinu odmítají.

Městský soud všem uložil náhradu mnohamilionové škody a každému také sedmiletý zákaz výkonu funkce statutárního orgánu, prokuristy, makléře a správce portfolia v obchodních společnostech zabývajících se obchodem s cennými papíry. Verdikt je nepravomocný. Státní zástupkyně, D.T. a Papoušek se proti němu na místě odvolali, Kukla si nechal lhůtu na případné podání odvolání.

Bývalý ředitel, prokurista a člen představenstva PI pan D.T. a bývalí členové dozorčí rady a portfolio manažeři PI Kukla a Papoušek podle spisu v roce 2000 zastavili cenné papíry a finanční prostředky klientů PI u amerických společností, jejichž prostřednictvím firma obchodovala na americkém akciovém trhu. Šlo o obchodníka s cennými papíry A. B. Watley a firmu Penson Financial Services (PFS), která pro první společnost obstarávala například vedení účtů. Penězi a akciemi PI ručila za úvěry, které od amerických společností získala. Klienti k tomu podle obžaloby nedali souhlas, trojice prý navíc předstírala, že jde o majetek PI.

Muži podle žalobkyně věděli, že i veškerá hodnota získaná při obchodech s akciemi se má stát součástí zástavy ve prospěch A. B. Watley, případně PFS, za předchozí i budoucí závazky plynoucí z úvěrů. Společnost Private Investors pak v roce 2001 nevyhověla výzvám amerických firem k doplnění finančních prostředků o celkovou částku v řádech milionů dolarů, a přišla tak o zástavu – peníze i cenné papíry svých klientů. Největší český obchodník s americkými akciemi oznámil úpadek v květnu 2001, v červnu přišel konkurz.

Dva hromadné účty

Podle městského soudu se prokázalo, že firma v Americe zřídila všem svým klientům dva hromadné účty bez ohledu na to, kdo z nich měl sjednanou možnost obchodovat na úvěr, nebo vůbec na typ smlouvy. PI přitom podle trestního senátu ručila za své závazky všemi aktivy na obou účtech bez rozlišení. „Je nepochybným faktem, že klienti nevěděli o tom, že těmi jejich aktivy na zmíněných účtech je ručeno těm americkým společnostem,“ řekl předseda prvoinstančního senátu Alexander Sotolář.

Státní zástupkyně Darja Dunajová ve středu trestnímu senátu navrhla, aby obžalované uznal vinnými ze zpronevěry a uložil každému minimálně 7,5 roku vězení. Muži s obviněním nesouhlasí, jejich advokáti ve středu soudu navrhli, aby je obžaloby zprostil.

Soud nevyhověl ani jedné straně. Kvalifikace zpronevěry podle Sotoláře nebyla možná, protože v letech 2000 a 2001 nebyly finance složené na bankovních účtech považovány za věc, ale za pohledávku. Podle právní úpravy platné v té době bylo možné zpronevěřit pouze věc, klienti ale svěřili PI peníze, upozornil Sotolář.

Případ vybočuje

Při odůvodnění uložených trestů uvedl, že si je soud vědom toho, že rozsahu škody by odpovídaly tresty „mnohem vyšší“. Případ však podle něho vybočuje z toho, co běžně soudy, včetně jeho senátu, řeší. „Obžalovaní zcela nepochybně, a netvrdí to ani obžaloba, neměli žádný prospěch z těch obchodů, které byly předmětem trestního stíhání,“ upozornil soudce. Dal tak za pravdu obhájci pana D.T., který ve středu uvedl, že se obžalovaní na pádu firmy nijak neobohatili a PI netunelovali.

Obžalovaní prý sami také přispěli k objasnění případu a podle soudce bylo třeba přihlédnout i k délce trestního řízení. Rozhodnutí padlo zhruba deset let poté, co v kauze padlo první obvinění. Délka trestního řízení však podle soudce nesouvisí se špatnou prací policie, státního zastupitelství nebo soudu. Vyšetřování prý prodloužila právní pomoc ze Spojených států nebo znalecké posudky.

D.T. ve středu uvedl, že je přesvědčen o tom, že vědomě nepodnikli žádný krok ke škodě klientů PI. Šlo podle něho o „čestný bankrot“. „Je mi líto poškozených klientů a mrzí mě, že jsem pravděpodobně svou nezkušeností přispěl k tomu, že jim ta škoda vznikla,“ uvedl. „Velmi lituji toho, že naši klienti ztratili velmi mnoho peněz,“ řekl soudu Kukla s tím, že o peníze přišel i on sám jako akcionář. „Mě také mrzí situace, která vznikla,“ doplnil je Papoušek.