Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro oběti povodní jsou připraveny miliardy

Praha - Škody, které způsobily nedávné povodně, v tuto chvíli přesáhly 5,6 miliardy korun. Zatopeno přitom bylo téměř 2,5 tisíce domů, zcela zničeno jich bylo 22.

7.7.2009 4
SDÍLEJ:

Česko zasáhly ničivé povodně. Voda si na Jesenicku v neděli vyžádala další krutou daň. Obětí je muž z Vlčic.Foto: Archiv

Ten účet už teď vypadá hrozivě a nemusí být vůbec konečný. Škody, které způsobily nedávné povodně, v tuto chvíli přesáhly 5,6 miliardy korun. Zatopeno přitom bylo téměř 2,5 tisíce domů, zcela zničeno jich bylo 22. Ne všichni, kteří byli postiženi, však dostanou od pojišťovny náhradu.

Podle odhadu starostů zaplavených obcí totiž není pojištěna až polovina poškozených domácností. Pro Deník to řekla tisková mluvčí České pojišťovny Dagmar Koutská. Někteří lidé nebyli v záplavových zónách, takže se nepojistili.

„Někteří se nepojistili, protože měli pocit, že stoletá voda už tu v roce 1997 byla a nemůže se tak rychle opakovat. Toto riziko bohužel velmi podcenili,“ dodala Koutská.

Její slova potvrzují i sami starostové. „Spousta lidí není a ani nemohla být pojištěna, protože v záplavové oblasti pojištění v podstatě nejde zřídit,“ přibližuje neutěšenou situaci lidí Tomáš Machýček, starosta Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku.

Kde sehnat peníze v první chvíli

A právě pro ty nepojištěné – ale samozřejmě nejen pro ně – může být po čase problém sehnat peníze na zařízení nové domácnosti. V prvních fázích těsně po povodni jim zatím pomoc nabízejí lidé, města, charitativní organizace i firmy z celé republiky.

Například v Hustopečích nad Bečvou vyčlenili pro peníze ze sbírek jeden ze svých stávajících účtů.

„Chodí nám na něj peníze od fyzických i právnických osob, měst, obcí i spolků,“ uvedla starostka městečka Júlia Vozáková. Rozděleny prý budou až v závislosti na tom, kolik se jich sejde. Částečně půjdou na likvidaci vlastních škod, druhá část připadne nejvíce postiženým domácnostem.

Určitou formu pomoci nabízejí i distributoři elektřiny. Například ČEZ, který postiženým domácnostem slibuje tříměsíční prázdniny v placení elektrické energie.

„Lidé postižení povodní budou především uklízet a vysoušet svá obydlí. Právě proto jsme přišli s touto iniciativou, aby nikdo nemusel přemýšlet nad tím, kolik jej vysoušení bude stát,“ komentoval situaci generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman.

S podobnou nabídkou přišla i společnost Bohemia Energy, která poskytne svým zákazníkům postiženým povodní slevu na elektřinu po dobu tří měsíců.

Sleva ve výši 200 korun na MWh platí pro domácnosti a podnikatele, kteří mají vytopené obytné části domu. Postižení musí do konce července zaslat společnosti potvrzení od místní samosprávy, že jejich obydlí byla při povodni zaplavená. Potvrzení musejí být zaslána do konce července, tříměsíční odpouštění plateb platí od data, kdy vystavila potvrzení místní samospráva, nebo od data vyplavení. Datum si určí zákazník. Na potvrzení musí lidé připsat stav elektroměru, který si sami odečtou.

Zvýhodněné úvěry nabídne stát i banky

S finanční nabídkou postiženým oblastem přichází také ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Domácnostem, jejichž dům nebo byt zcela zničila povodeň a bude nutné je demolovat, nabízí nevratnou finanční pomoc ve výši 150 tisíc korun. Příspěvek domácnostem, které byly poškozeny povodní, ale dům nebude třeba demolovat, pak bude ve výši 30 tisíc korun.

„Peníze by měly být k dispozici v nejbližších dnech,“ slíbil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Rozdělovat by je měly obce.

Vedle toho MMR chystá i nabídku dvou typů zvýhodněných půjček. V prvním případě se bude jednat o úvěry na opravy obydlí, která poškodily povodně. Jejich výše bude až 150 tisíc korun. Na novou výstavbu bytů a domů pak ministerstvo chce lidem půjčit až 850 tisíc. Peníze by měl půjčovat Státní fond rozvoje bydlení a úroky se budou pohybovat okolo jednoho až dvou procent.

#nahled|https://g.denik.cz/1/b8/0707_pvodneweb_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/1/b8/0707_pvodneweb.jpg|Infografika povodně.#

Se zvýhodněnými úvěry pro oběti povodní přicházejí i některé banky. Například Česká spořitelna: lidé u ní nebudou muset platit poplatek za poskytnutí úvěru a dostanou bez ohledu na svou rizikovost nejnižší možnou úrokovou sazbu, kterou banka nabízí. Banka jim také odpustí případný poplatek za předčasné splacení úvěru. Poškození tak ušetří několik tisíc korun. Nejvýše si mohou půjčit sto tisíc.

Malí podnikatelé a živnostníci si u spořitelny mohou zmrazit až na čtvrt roku úroky nebo splátky z úvěrů a formou kontokorentu získají přístup k dalším penězům.

Podobně na tom budou i klienti Komerční banky. Postižení mohou bez sankce předčasně vypovědět termínované vklady i spořící účty a požádat o individuální splátkový kalendář na již čerpané úvěry.

Také mohou požádat o nový Povodňový úvěr do maximální výše 250 tisíc korun, splatnost je až šest let. Oproti standardní formě spotřebitelského úvěru neplatí žadatel o Povodňový úvěr žádné poplatky za zpracování úvěru ani za jeho správu. Navíc získá úrokovou sazbu sníženou o dva a půl procentního bodu oproti standardní nabídce. O povodňový úvěr mohou požádat noví i stávající klienti banky.

Pomoc ovšem v rámci svých možností nabízejí i další banky. Třeba Hypoteční banka urychlí výplatu pojistného vyplaceného ve prospěch banky. Lidé, kteří zažádají o novou hypotéku, mohou také čerpat až pětinu neúčelové části úvěru na nápravu následků povodní.

Stát si musí půjčit. Ale kde?

Letošní povodně kromě jiného přinesou také další zmatek do plánování státního rozpočtu na příští rok. Už před velkou vodou se řešilo, kde vzít zhruba 140 až 150 miliard korun na plánovaný schodek. Teď bude ještě hůř. Z téměř šesti miliard korun za první škody zaplatí stát tři až čtyři miliardy. Zbytek je na pojišťovnách.

„Nyní máme k dispozici miliardu a půl, které zbyly z minulých povodní, zbytek budeme muset hradit ze státního rozpočtu,“ potvrdil v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr financí Eduard Janota.

Strategie uvolnění peněz by podle jeho slov měla být hotová na začátku srpna, aby mohla obnova krajiny a především dopravní infrastruktury začít co nejdříve. Při rozhodování proto chce využít cestu, která nepovede přes parlament, což by řešení zdrželo. Vláda přitom nehodlá využít povodňových dluhopisů, naopak zvažuje nabídku Evropské investiční banky, která nabízí koupit české dluhopisy v hodnotě 12,4 miliardy korun.

Jisté však je, že peníze na škody po povodních zvýší schodek státního rozpočtu až o desítky miliard.

„Předpokládáme, že schodek letošního rozpočtu se bude pohybovat mezi 160 a 170 miliardami,“ prohlásil Janota.

Některé otázky kolem povodní

Kde a jak se žádá o mimořádnou okamžitou pomoc a kdy ji dostanu?

O dávky mimořádné okamžité pomoci lze požádat pověřené obecní úřady. Místní příslušnost se řídí místem, kde jste hlášeni k trvalému pobytu. Pokud k situaci, která vyžaduje okamžitou pomoc, došlo mimo správní obvod pověřeného obecního úřadu, ve kterém máte trvalý pobyt, je místně příslušný ten pověřený obecní úřad, v jehož správním obvodu k situaci došlo.

Uklízím po povodních, mám nárok na volno v práci a náhradu mzdy?

Pokud tak činíte pouze ve svém zájmu, abyste ochránili svůj majetek, jedná se o důležitou osobní překážku v práci. Zaměstnavatel vám může poskytnout pracovní volno bez náhrady mzdy, nebo vám může na základě dohody či vnitřního předpisu poskytnout náhradu mzdy i platu. Také se můžete se zaměstnavatelem dohodnout, že takto zameškanou pracovní dobu napracujete.

V případě, že odstraňujete následky povodní sice na svém majetku, ale ve veřejném zájmu (např. hrozí zřícení budovy, hygienické důvody), jedná se o překážku v práci z důvodu obecného zájmu. V takovém případě vám náleží pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu; náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele vám však nepřísluší ani v tomto případě.

Co když při povodňovém úklidu pomáhám jinému?

V tomto případě je zaměstnavatel povinen poskytnout vám pracovní volno na dobu nezbytně nutnou, avšak bez náhrady mzdy nebo platu, není-li dohodnuto jinak. Jde o překážku v práci na straně zaměstnance z důvodu výkonu občanské povinnosti podle § 202 zákoníku práce.

Při všech překážkách v práci na straně zaměstnance platí, že skutečnost překážky a délku jejího trvání prokazuje zaměstnanec zaměstnavateli.

Nemám kde pracovat, povodně postihly mého zaměstnavatele. Dostanu mzdu?

V případě, že povodeň postihla vašeho zaměstnavatele a ten musel přerušit práci, měl by vás, pokud je to možné, převést na jinou práci. To může učinit i bez vašeho souhlasu, a to na dobu nezbytně nutnou.

Pokud vás zaměstnavatel nepřevedl na jinou práci, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a máte nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 60 procent průměrného výdělku.

Mám kde pracovat, ale firma nemá dodavatele. Co dělat?

Pokud firma sama není postižena povodněmi, ale nemůže vám přidělovat práci v důsledku pozastavení dodávky surovin, energie apod., a nemůže vás ani převést na jinou práci (s převedením na jinou práci musíte souhlasit), pak se jedná o překážku z důvodu prostoje. V tom případě vám náleží náhrada mzdy ve výši nejméně 80 procent průměrného výdělku.

Jak je to s výplatou důchodu během povodní?

Výplata důchodů vyplácených v hotovosti může být zpožděna, pokud vyplácející pošta byla zatopena nebo evakuována.

Autor: Pavel Cechl

7.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. Markéta Pekarová Adamová. 21.10.2017
25

Ze sněmovních stran utratí nejvíc peněz za jeden hlas TOP 09

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
14 15

Volební lídr ČSSD Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

ANO jasně vyhrálo volby. Babiš chce silnou a stabilní vládu

Vítěz voleb Andrej Babiš na prvním setkání s novináři uvedl, že bude jednat s všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. "Na prvním místě je zvolení předsedy sněmovny a dalších orgánů, teprve pak budeme mluvit o vládě. Chtěl bych ale, aby byla funkční co nejdříve a byla stabilní," uvedl šéf hnutí ANO.

Prezidentské kandidáty překvapil velký pád ČSSD. Obavy mají u SPD

Některé uchazeče o Pražský hrad překvapil výrazný propad sociální demokracie, úspěch hnutí ANO očekávali. Řekli to v reakci na výsledek sněmovních voleb.

Koalici by měli utvořit ANO a ODS, říká politolog Charvát

/ROZHOVOR/ Jak výsledky ovlivní podobu dolní komory Parlamentu ČR? Deník se ptal politologa Jana Charváta z Karlovy univerzity. „Možnější variantu vidím tichou podporu menšinové vlády ANO ze strany ODS,“ řekl Charvát Deníku. Politolog rovněž zmínil úlohu Václav Klause mladšího (ODS), který získal víc preferenčních hlasů než předseda ODS Petr Fiala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení